Din temelli terör
The terror based on religion
- Tez No: 221253
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Özellikle 11 Eylül saldırısı sonrası birçok terör kuramı terör ve din arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Bu kuramların bir kısmı terör ile dinin doğrudan ilişkisinin olduğunu ileri sürmüştür. Diğer kuramlar için ise böyle bir ilişki yoktur.Bu çalışmada böyle bir ilişkinin olup olmadığı tartışılmıştır. Açıkça, terör eylemleri dinsel amaçlardan çok siyasi amaçlara ulaşmak için yapılmıştır.Son yirmi yılda, İslamî ülkelerde kapitalizm ve sosyalizm gibi Batı'dan ithal sistemler başarısız olmuştur.Bu nedenle, Türkiye dâhil İslamî ülkelerde kapsamlı olarak bilinen ünlü söylem ?tek çözüm İslam'dır? olmuştur.Aşırı dinci gruplar, refah devleti'nin şeriat düzeni ile yaratılabileceğini iddia etmektedirler. Şeriat düzeninin kurulması için cihat'ın gerekli olduğunu dile getirmektedirler. Haklılıklarını kanıtlamak için ise Kuran'a başvurmaktadırlar. Kuran'a başvurarak, yoksulluk ve politik geri kalmışlıktan bunalan halkları ikna etmeyi amaçlamaktadırlar. Ayrıca, Amerika ve İsrail'in Orta Doğu'da uyguladığı şiddet yanlısı politikalar bu sürece yardımcı olmaktadır. Tüm bu süreçlerin sonucunda, sıradan insanlar, yeni ve etkili bir politik yol olarak terörizme sempati duymaya eğiliminde olmuşlardır. Diğer bir ifade ile terör grupları, bazı Orta Doğu ülkelerinde yoksulluk, sosyal ve ekonomik olumsuz koşulların hüküm sürmesi sebebiyle çok güçlü hale gelmiştir.Terör eylemleri İslamî ülkelere özgü değildir. Benzer eylemlere Hıristiyan, Yahudi ve Hindu ülkelerde de gözlemlemek mümkündür. Tüm terör grupları kutsal kitaplardaki ayetlerden esinlenmişlerdir.Kısaca, aşırı dinci gruplar siyasi amaçları için dini bir silah olarak kullanmaktadırlar. Terörü durdurabilmek için ise, iki önemli tedbir alınmalıdır: birincisi, ideolojiler ve dinlerin terörizmin tek sebebi olmadığı kabul edilmelidir. İkinci olarak, dinler arası diyalog kurulması ve geliştirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Especially following 11 September attack many theories have focused on the relation between terror and religion. Some of these theories asserted that there is a direct relation between terror and religion. For other theories there is no relation at all.In this work, it is discussed whether such a relation exists or not. It is clear that terrorist actions were made to achieve political targets rather than religious ones.In Middle East countries, political systems such as capitalism and socialism imported from the West have been unsuccessful within last couple of decades.Therefore, the famous saying ?the only solution is Islam? became widely known through Islamic countries including Turkey.Extremely religious groups claim that welfare state could be created via Islamic law. They say that Jihad is necessary for the establishment of Islamic law. For this, they went back to Quran to prove their rightness. Going back to Quran, they tried to persuade their people who are suffered from poverty and political backwardness. Moreover, America and Israel made violence helped this process to advance. At the end of this process, ordinary people more sympathized religious groups tended to embraced terrorism as a new and effective way of policy-doing. In other words, terror groups became much powerful because of poverty, the negative social and economic conditions prevailed in some of the Middle East countries.Terrorist actions are not specific to Islamic countries. It is also possible to observe same kind of actions in Christian, Jewish and Hindu countries. All terror groups got their inspiration from the verses in their sacred books.In short, extreme religious groups use religions as a weapon to reach their political aims. In order to be stop terrorism, two cautions must be taken: firstly it must be accepted that ideologies or religions is not unique reasons of terrorism. Secondly, an effective dialog amongst all religions should be established and developed.