Yönetimde yeniden yapılanma ve bağımsız idari otoriteler
Independent administrative authorities
  1. Tez No: 221254
  2. Yazar: ERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGEHAN TALAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
İnsanlık tarihinin belli bir döneminde ortaya çıkan devlet kuramı yine beli koşullara bağlı olarak değişime uğramıştır. Devletin rolü ve işlevi konusunda yaşanan son değişim bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Özellikle 1970'lerde yaşanan gelişmeler bu değişim ipuçlarını vermektedir. Son çeyrek yüzyıllık zaman içerisinde gelişen teknolojik, küreselleşme olgusu, yeni sağ siyasaların iktidara egemen olan görüşleri, uluslararası alanda sermayenin hareketlilik kazanması, ulus-üstü örgütlerin etkinliklerini artırmaları gibi gelişmeler devletin rolü, işlevi ve egemenliği üzerinde önemli etkileri olmuştur. Devletin işlevi ve egemenliği üzerinde gerçekleşen bir değişimin kamu yönetimi disiplinini etkilemesi kaçınılmaz bir sonuç olarak görülmektedir.Kamu yönetimi alanında yaşanan köklü ve kapsamlı değişiminler, yönetimi yeniden yapılandırma çabası olarak ifade edilmektedir. Son dönem yeniden yapılandırma çalışmaları ile öngörülen değişiminler bir yandan ulus devletin tasfiyesine yönelik hedefleri içinde barındırırken, öten yandan devletin küçültülmesi, bürokrasinin azaltılması, özelleştirme ve serbestleştirme (deregulation) politikalarına hız verilmiş olması yönü ile refah devletini hedef aldığı görülmektedir. Yeni süreçte özel kesim ve sivil toplum kuruluşları önem kazanmakta, karar alma sorumluluğu çok aktörlü bir yapı içersinde yerine getirilmektedir. Bu gelişmeler devletin piyasalarda; üretici, dağıtıcı, müdahaleci yönünü zayıflatırken, düzenleyici rolünü ön plana çıkarmaktadır. Artık devletin piyasalarda hem aktör hem hakemlik görevini aynı anda yerine getirmesi yerine ona biçilen rol ve işlev, piyasaların işleyişinin düzenlenmesi noktasında hakemlik biçiminde olmuştur.Bu durum bir paradigma değişimini ifade etmektedir. Artık devletin düzenleyici rolü ön plana geçmiştir. Bunun kamu yönetimine yansıması düzenleyici devletin yapı taşları olarak kabul edilen Bağımsız İdari Otoritelerin idari yapılar içersinde oluşturulması ve faaliyet alanı itibariyle gittikçe yaygınlaşması geniş yetkiler delege edilmesi şeklinde olmuştur. Bu kurumlar doğal tekel niteliğinde alanların özelleştirmeler ile rekabete açılması sonrasında hareketin boş bıraktığı alanların sağlıklı, dengeli işleyişini sağlamak ve birey hak ve özgürlüklerini güvence altına alınması misyonu ile oluşturuldukları ileri sürülebilmektedir.Klasik idari yapılardan bağımsızlık ve özerklik özniteliği ile ayrılan bu kurumlar temel olarak faaliyette bulundukları sektörler üzerinde; düzenleme yetkisi, gözetim ve denetim yetkisi, uyuşmazlık çözme işlevi gibi yetki ve işlevleri bulunmaktadır. Bu kurumların sahip oldukları yapısal ve işlevsel özellikleri onlara özgün bir konum ve form kazandırmaktadır. Öte yandan bağımsızlık öz niteliği onlara politik iktidar ve her türlü baskı gruplarına karşısında güvence sağlamaktadır. Ancak Bağımsızlık özniteliği bu kurumlar üzerlerinde bir denetim mekanizması kurulmasına engelde de değildir. İdari vesayet ve hiyerarşi denetimine tabi olmayan bu kurumlar, çeşitli kapsam ve düzeyde yargısal denetime, faaliyet denetimine, mali denetimlere konu olabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
The developments such as improving technology, globalism fact, the dominative sights of new rightwing policies, capital animation in international base, supranational organization?s redoupling their efficiencies, have had important effects on government?s role, function and domination. It is seen as an unavoidable result that the changes which occurs on the function and dominance of government, certainly, affects the public administration discipline.The radical and expansive chances lived in public administration field is denoted as the efforts of restructuring. Envisaged changes not only involves the aims of break-up of government, but also it aims abasing of government, decrementation of bureaucracy policies with its accelerated side of privatization and deregulation. In this new period, private sector and nongovernmental organizations become important, the charge of decision making is full filled in a multi factorial structure. These developments, in one way, deadens the generating, catalyst, officious sides of government, in the other way looms large its regulative side. Other than the role and function which is appraised on the government, it?s fulfillment of the role of actor and duty of arbitration in market?s has aniseed at the point of arraying of market?s function.This situation conveys a paradigm alternation. Anyhow, government?s regulatory role has walked away. Reflection of this role on public administration and adoption in administrative structure, and more and more wide spreading of these governmental structures have occurred in the shape of broad authority delegation. After these establishments set up rival business with privatization in the quality of natural monopoly, checking out the acting order ( which has bean left blank ) in a blooming and measured way has been alleged to be composed of the mission of putting on ice the benefits and liberties of private individuals.These establishments which are cleared off the classical administrative structures with their independent autonomy attributes, basically on the sectors that they are going at full blast, have authorization and functions such as authorization of embodiment, supervision and function of dispute settlement. The constructive and functional qualities of these establishments bring in then an original formation. Per contra, independency attribute furnishes them security against the political authority and all pressure groups. But independency attribute doesn?t cause an obstacle in order to construct a management by exception on these establishments. These establishments which are not dependent on administrative guardianship and hierarchy can be subject to the agency supervision and financial control at different content and level.