DAEŞ terör örgütünün söylem analizi: Nebe, Dabık ve Rumiyah Dergileri üzerine bir inceleme
Discourse analysis of the DAESH terrorist organization: A study on Nebe, Dabiq and Rumiyah Journals
- Tez No: 719449
- Danışmanlar: DR. ENGİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti (DAEŞ)'nin Arapça yayımlanan Nebe, İngilizce yayımlanan Dabık ve Rumiyah dergilerinin karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Çalışmada“DAEŞ terör örgütünün Nebe, Dabık ve Rumiyah dergilerinde söylem farklılığının olup olmadığı”sorusuna yanıt aranmıştır. Ana problem cümlesinden yola çıkılarak, örgütün eylemlerinden önce ve sonra nasıl bir propaganda yürüttüğü, dergilerinde hangi kavramların ön plana çıktığı, örgütün yayınlarını eylem gerçekleştirmek için iletişim aracı olarak kullanıp kullanmadığı konuları incelenmiş, dergiler arasında söylem farkı olup olmadığı araştırılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde DAEŞ'in el-Kaide'den ayrılma ve ayrı bir örgüt olma yolunda geçirdiği süreç irdelenmiştir. Örgütün gelişme süreci ile birlikte İslam dininin radikal yorumuna dayandırılan din temelli terörizm konusu işlenmiş, DAEŞ'in kullandığı terimler incelenerek onunla benzer söylemlerde bulunan Hizbullah ve el-Kaide gibi örgütlerden örnekler verilmiştir. Örgüt liderinin kendisini halife olarak adlandırdığı DAEŞ, dinî terimleri kendi çıkarları doğrultusunda yorumlayan, ayet ve hadisleri şiddet söylemlerine taban oluşturacak şekilde alıntılayan radikal İslamcı bir terör örgütü olarak tanımlanmıştır. İkinci bölümde; DAEŞ tarafından yayımlanan Nebe, Dabık ve Rumiyah dergileri ele alınmıştır. Temel analiz yöntemi olarak söylem, analizi, içerik analizi ve eleştirel söylem analizinin birlikte kullanıldığı bu bölümde, dergiler şekil ve içerik açısından incelenerek, kendi içlerinde ve birbirleri arasında tutarlılık olup olmadığı, hangi kavramların öne çıktığı, yürütülen propaganda yöntemi ve eleman temini için kullanılan söylemleri analiz edilmiştir. Bu bölümde ayrıca üç derginin analizinde elde edilen bulgulara yer verilmiş, DAEŞ'in 2013-2019 yılları arasında Avrupa, ABD ve Türkiye'de gerçekleştirdiği eylemlerin önce ve sonrasındaki söylemler esas alınarak karşılaştırılmalı analizleri yapılmıştır. Analizde ortaya çıkan sayısal verilerin ve tabloların oluşturulmasında Maxqda 2020 nitel analiz programından faydalanılmıştır. Sonuç ve değerlendirmelerin yer aldığı üçüncü bölümde elde edilen bulgulardan yola çıkılarak tezin ana çerçevesini oluşturan söylem farkları incelenmiştir. Ayrıca, örgüt tarafından düzenlenen eylemler sonrasında yayımlanan sayılarında takipçilerinde mağduriyet algısı oluşturmak, dinin savunuculuğu rolüne bürünmek ve örgüt ile tarihî olay ve kişiler arasında benzer yönler ortaya koyarak temellerini sağlamlaştırmak için yürüttüğü propaganda ele alınmıştır. Yapılan çalışmada DAEŞ'in Arapça ve İngilizce dillerinde yayımlanan dergileri arasında söylem farklılıklarının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make a comparative analysis of the terrorist organization Islamic State of Iraq and the Levant (DAESH) in the Arabic-language magazines Nebe, the English-language magazines Dabik and Rumiyah. In the study, an answer was sought to the question“whether there is a difference in discourse in the Nebe, Dabiq and Rumiyah magazines of the DAESH terrorist organization”. Starting from the main problem statement, the topics of what kind of propaganda the organization carried out before and after its actions, which concepts came to the fore in its journals, whether the organization used its publications as a means of communication to carry out actions were examined, and it was investigated whether there was a difference in discourse between journals. In the first part of the study, which consists of three parts, the process of DAESH to leave al-Qaeda and become a separate organization was examined. Along with the development process of the organization, the subject of religion-based terrorism, which is based on the radical interpretation of the religion of Islam, was discussed, the terms used by DAESH were examined and examples were given from organizations such as Hezbollah and al-Qaeda, which had similar discourses. DAESH, which the leader of the organization calls itself as the caliph, has been defined as a radical Islamist terrorist organization that interprets religious terms in line with its own interests and quotes verses and hadiths as a basis for violent discourses. In the second part; Nebe, Dabiq and Rumiyah magazines published by DAESH were discussed. In this section, where discourse, analysis, content analysis and critical discourse analysis are used together as the basic analysis method, the journals are examined in terms of form and content, and whether there is consistency between and among themselves, which concepts stand out, the propaganda method that carries out, and the discourses used for recruiting are analyzed has been done. This section also includes the findings obtained in the analysis of three journals, and comparative analyzes of the actions taken by DAESH in Europe, the USA and Turkey between 2013-2019 are based on the discourses before and after. Maxqda 2020 qualitative analysis program was used in the creation of the numerical data and tables that emerged in the analysis. In the third chapter, which includes the results and evaluations, the differences in discourse that form the main frame of the thesis are examined based on the findings. In addition, in the issues published after the actions organized by the organization, the propaganda that he carried out in order to create a perception of victimization in his followers, to take on the role of advocacy of religion, and to consolidate its foundations by revealing similar aspects between the organization and historical events and people were discussed. In the study, it was concluded that there are differences in discourse between the journals of DAESH published in Arabic and English languages.