Türk eğitim sistemi üzerinde etkili olan felsefi akımlar
The philopsophical trends which are effective in Turkish education system.
- Tez No: 221260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI KIZILOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitim, insanın toplum hayatını yasamaya baslamasıyla doğmus ve her toplumda varlığını sürdürmüstür. Eğitim, genel anlamda istendik yönde davranıs değistirme sürecidir. Bunun için bireye bilgi, beceri, tutum ve alıskanlıklar kazandırmaktadır. Yalnız kazandırılacak bilgi ve becerilerin bireyin, toplumun, çevrenin ve insanlığın amacına uygun olması gerekir. Sözcük anlamı bilgelik sevgisi olan felsefe ile eğitim arasında sürekli bir iliski vardır. Eğitim ile felsefe arasındaki iliskiden dolayı eğitim felsefesi doğmustur. Eğitim felsefesi; eğitimin incelenmesiyle ve eğitimin genel sorunları ile ilgilenir. Eğitim ile felsefe birbiriyle çelismez. Hangi felsefi sitem temele alınmıssa eğitim, o felsefi sistemin ilkelerine göre düzenlenir. Eğitim; hedef ve davranıslarını belirlerken, içeriğini seçerken, sınama durumlarını düzenlerken felsefeye basvurur. Eğitim de yeni ve bilimsel bilgiler sunarak felsefenin gelismesine katkıda bulunur. Türk eğitim sistemi üzerinde idealizm, realizm, natüralizm, pragmatizm ve materyalizm gibi felsefi sistemlerin etkileri görülmektedir. Fakat bu etkiler çok yüzeyseldir. O nedenle Türk Eğitim Sisteminin belli bir felsefi temeli yoktur denebilir. Bizim eğitim sistemimiz daha çok siyasal ve ideolojik temellidir. Ancak idealizm, realizm, natüralizm, pragmatizm ve materyalizmin bazı ilkeleri eğitim sistemine yansımıstır. Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk yıllarından itibaren eğitim sistemine damgasını vuran felsefi düsünce çizgisi aydınlanma felsefesidir. Bu felsefede pragmatist çizgiler bulunmaktadır. Ancak pragmatizm etkisini 2005- 2006 eğitimöğretim yılında yapılandırmacı yaklasım ile daha da hissettirmistir. Böylece eğitim sistemi öğrenci merkezli olmustur ve öğrencinin bildiklerinden hareket edilmistir. Sonuç değil süreç önemli olmustur. Öğrenciler öğrendiklerini günlük yasama aktarabilecek duruma gelmistir.
Özet (Çeviri)
Education was born with the human being began to live the society life and it survived every community. In general education is a process of modifying behavior on wanted direction. For this reason knowledge, skill, manner and habits should be acquired to an individual. The knowledge and the skills acquired have to be suitable for the aim of the individual, the society and the humanity. There is a continuous relation between the education and the philosophy having the meaning as wisdom affection. The education philosophy was born because of this relation. The education philosophy is interested in researching the education and the common problems of it. The education and the philosophy should not be in contradiction each other. It should be arranged according to the philosophical system taken aim at. The education applies to the philosophy in order to determining the aim and the behaviors, arranging the content, arranging the education and the test situation. And also the education contributes to the philosophy by presenting the new and the scientific information. The philosophical systems which are effective on Turkish education system are idealism, realism, naturalism, pragmatism and materialism. Our education system does not have an obvious philosophical base. Our education system is mostly based on political and ideological thoughts. However, some principles of idealism, realism, naturalism, pragmatism and materialism effected our education system. The philosophical idea style having branded to the education system since the early years of the Republic of Turkey is being intellectual philosophy. In this philosophy there exist pragmatist marks. Nevertheless, pragmatism had felt its influence hardly enough with the structuralism approach in 2005-2006 school year. Thus the education system had become with the students centre and activated from the student?s knowledge. The process had become important not the result. The students had become to the position they can transfer the knowledge to the daily life.