Özelleştirme ve endüstri ilişkileri, çimento sektörü (Sivas Çimento Fabrikası örneği)
Privatization and the endüstrial relations, cement sector (example of Sivas Cement Factory)
- Tez No: 221261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1970'lerden sonra değişen ekonomik koşullar sonucunda KİT'ler toplumungelişebilmesini sağlayacak girişimlerde bulunamamışlar ve rekabet şartlarınınağırlaşması sonucu devletin ekonomide yetkilerinin sınırlandırılması gündemegelmiştir. Devletin Ekonomide yetkilerinin azaltılması ve yeniden yapılandırılmasıdüşüncesi ile birlikte ekonomik refah koşullarının artırılması için bir süreçbaşlamıştır. Böylece 1980'lerden itibaren küreselleşme eğilimi ile birlikteküreselleşmenin iktisadi politika aracı olarak belirtilen özelleştirme süreci ön planaçıkmıştır. Türkiye de ise özelleştirme 24 0cak 1980 kararlarıyla programaalınmıştır.1980'li yıllardan bu yana gündemdeki en önemli konu haline gelmiş, kamukesimi borçlanma gereğinin azaltılmasından, demokratikleşmeye kadar birçoksorunun çözümü için özelleştirmeye ilişkin birçok programlar sunulmaya başlamıştır.Bu süreçte devletin her türlü müdahalesinin en aza indirilmesi düşüncesiyaygınlaşmış, serbest piyasa ekonomisine geçiş amaçlanmıştır.Özelleştirmeyi endüstri ilişkilerinin tarafları olan işçi, işveren ve devletaçısından incelediğimizde ise; istihdam, verimlilik, üretim kapasitesi, sendikalaşmave ücretler üzerinde değişikliklerin yaşandığını gözleriz. Bu bağlamda Özelleştirmeve Endüstri İlişkileri, Çimento Sektörü ( Sivas Çimento Fabrikası Örneği ) üçbölümde incelenmiştir. Birinci bölümde özelleştirmenin kavramsal ve tarihsel süreçiçerisinde amaçları, yöntemleri ve nedenleri incelenmiştir. İkinci bölümdeözelleştirmenin endüstri ilişkileri tarafları açısından incelenmesi yapılmıştır. Üçüncübölümde ise çimento sektörü incelenerek, özelleştirmenin endüstri ilişkileritarafından incelenmesi Sivas Çimento Fabrikası örneği üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changing economical conditions after 1970s; statecontrolledentities failed to realize enterprises needed for the development of thesociety and due to harsh rivalry conditions it became the agenda that the authority ofthe state on economy should be limited. With the limitation of state control overeconomy and idea of restructuring of economy, a process was started with aim ofincreasing economical welfare. Therefore, from 1980s onwards, alongside with thedisposition towards globalization, process of privatization, this was stated to be as ameans of globalization on economic policy, came into prominence. In Turkey,privatization was added to the program after the declaration on 24th January 1980.From then on, it has been one of the most important agenda and for the solution ofmany problems such as the reduction of public sector borrowing requirement anddemocratization; many projects have been presented related to the privatization. Inthis process, the idea of reducing any intervention of the state to the lowest levelbecame widely common and the transition to the free market economy was aimed.A close examination of industrial relations from the perspective of parties,employer, employee and the state, provides us with the observation that there hasbeen changes on employment, productivity, productive capacity, syndication andwages. In this connection, Privatization and The Industrial Relations; Cement Sector(Example of Sivas Cement Factory) has been analysed in three chapters. In the firstchapter, the aims of privatization in its conceptual and historical process have beendealt with. In the second chapter, privatization has been examined from theperspective the parties of the industrial relations. And in the last one, the cementsector has been deeply studied and the examination of privatization in accordancewith the industrial relations has been exemplified on the example of Sivas CementFactory.