İşverenin koruma ve gözetme borcu kapsamında iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alma yükümlülüğü
The obligation of taking occupational safety and health measures as part of employers? duty of supervision.
- Tez No: 221262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hızla gelişen ileri teknolojinin çalışma ortamında meydana getirdiği çeşitli riskler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ileri önlemler alınmasını gerekli kılmıştır. Bu amaçla İş Kanununda, işverene önemli borçlar yüklenmiştir.İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması zorunluluğu, işverenin işçiyi gözetme borcunun kapsamında yer alan başlıca yükümlülüklerden biridir.İşverenin, iş sözleşmesinden doğan iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almaya ilişkin gözetme borcunu düzenleyen kurallar, hem Borçlar Kanununda hem de İş Kanununda yer almıştır. Nitekim 4857 sayılı İş Kanununun, 77-89 maddeleri iş sağlığı ve güvenliği konusunu ayrıntılı olarak düzenlemiştir.İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı, iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, çalışanların daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır.İş sağlığı ve güvenliğinin konusu ise, işyerinde işin yürütümü sırasında doğan olumsuz koşullardan işçiyi korumak, üretimin devamını, işletmenin üretiminin güvenini sağlamak ve verimliği arttırmak için yapılan çalışmalardır.İşverenin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alma borcu, iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturmak, iş sağlığı ve güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman istihdam etmek, işyeri hekimi bulundurmak ve işyeri sağlık birimi kurmaktır.İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması hayati bir önem arz etmektedir. Bu önlemler alınmadığı takdirde, işyerlerinde iş kazası ve meslek hastalıkları meydana gelmekte, bu durum ise, işçinin hastalanmasına veya sakat kalmasına, hatta ölümüne yol açmaktadır. Ayrıca, iş kazaları ve meslek hastalıkları işveren ve ülke bakımından da, büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Dolayısıyla sorunun hem insancıl, hem sosyal, hem de ekonomik yönü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various risks, that are brought up in working environment due to rapidly devoloping technology make it necessary to take measures in terms of occupational safety and health. For this purpose, Labour law gives important roles to employers in this field.The necessity of taking occupational safety and health measures in workplace is a primary obligation as part of employers? duty of supervision.Employers?s occupational health and safety responsibilities took place within both labour law and law of obligations. As a matter of fact occupational safety and health are arranged in detail in Labour Law no 4857 articles 77-89.The purpose of occupational safety and health works is to prevent employees against occupational accident and diseases, to provide employees work in healtier environment.Subject of occupational safety and health is studies, protecting employee against negative conditions which occur during implemation of work, increasing productivity and providing production permanency and security.Employers?s occupational health and safety responsibilities are establishing a board on occupational health and safety and a workplace health care unit, employing a engineer, a workplace physician and tecnical personel.Taking occupational safety and health measures in workplace is critically important. If these measures are not taken, occupational accident and diseases will occur in workplace, this results not only sicknes or injury but also death. Furthermore occupational accident and diseases cause great economic loss for employer and country. Consequently problem has a humanistic, social and economical point.