İşsizlik sürecinin bireyler üzerindeki psikolojik ve sosyo-ekonomik etkileri (Sivas örneği)
Psychological and socio economical effects of the unemployment process on individuals (Sivas sample)
- Tez No: 221263
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Öncelikli olarak ekonomik bir nitelik taşıdığı gözlemlenen işsizlik problemi, yaşanan toplumsal problemlerin en önemlilerinden ve diğer birçok toplumsal probleminde kaynaklarından biridir.İşsizlik çok yönlü bir sorun olarak yalnızca işsiz bireyi değil onun ailesini, çevresini, buradan hareketle tüm toplumu etkileyen bir problemdir. Doğduğu günden öldüğü güne dek bir sosyalleşme süreci içinde olan bireyin bitmek bilmeyen ihtiyaçlarının ve isteklerinin karşılanma derecesi sosyalleşme düzeyiyle ilişkilidir. Bahsedilen ihtiyaç ve isteklerin karşılanmasında kullanılan araçlardan biride iştir. İş bireye gerek gelir kazandırması, gerek statü kazandırması ve gerekse kendini gerçekleştirme fırsatı sunması açısından sosyalleşme sürecinde büyük işlevler üstlenen bir uğraşıdır.İşin kaybıyla birlikte; yaşam standartlarındaki düşüş, işin içerdiği uğraşıdan yoksunluk ve bu bağlamda çok fazla boş zamana sahip olma, işin sağladığı sosyal çevreden mahrumiyet ve statüden yoksunluk bireyi stres, depresyon, kaygı, umutsuzluk, içine kapanma, yabancılaşma, öz saygının zedelenmesi gibi psikolojik sorunlar yaşamaya sevk eder.İşin sağladığı gelirden yoksun birey çoğu zaman temel ekonomik ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır. Bu ekonomik problemlerle birlikte yukarıda sıraladığımız psikolojik problemlerle de karşı karşıya kalan işsiz, yaşanan bir takım toplumsal problemlerin kaynağı olmaktadır; işsizlik değer yargılarında erozyon, suç işleme eğiliminde, intihar eğiliminde, boşanma eğiliminde ve kötü alışkanlıklarda artış gibi sosyo-psikolojik problemlerin kaynaklarındandır.Bu çalışmada işsizlik olgusunun meydana getirdiği sorunları ortaya koymak amacıyla, sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından beş dereceye ayrılmış illerimizden dördüncü derece gelişmiş iller içerisinde yer alan Sivas ilinde; İş-Kur'a kayıtlı toplam erkek işsizlerin %5'i ve toplam kadın işsizlerin %5'i olmak üzere toplam işsizlerin %5'ine (410 kişi) anket uygulanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda işsizlerin ne tür psikolojik ve sosyo-ekonomik problemler yaşadıkları ve yaşadıkları bu problemlerin kişisel özelliklerine bağlı olarak bireyleri etkileme düzeyleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly, the unemployment problem which is observed as it is critically important for economy, is one of the most critical social affair and is a source of other social problems, too.Unemployment is a problem which affects not only the unemployed individual but also his family and his environment and by that junction it affects society. From cradle to the grave, the individual, who is in socialization process, has everlasting requirements and demands of which meeting level is related to his socialization level. The job is a way to meet those demands and requirements. Providing income and status and or a chance to the individual to show himself, job is a big deal that undertakes important functions.By losing job, downfall of life standards, deprivation of dealing such a job, and at this junction having much more spare time, and deprivation of the social environment which provided by job, losing the status makes the individual to experience some psychological disorders like stress, depression, despair, schizophrenia, alienation and losing self-respect.The individual, who is in deprivation of income which is provided by job, sometimes can?t meet his basic financial requirements. An unemployed individual, who is faced with those financial problems and by the way those we noted above, becomes source of some social affairs; unemployment is also one of the source of such socio-psychological affairs that an erosion on moral evaluations, and an increase on committing a crime tendency, committing suicide, divorcing tendency, and an increase on the bad habits.In this study, in order to show what unemployment phenomenon brings about, a survey was conducted to 5 % total men and 5 % total women and in total 5 % of unemployment people who are on record of İş-Kur in Sivas which is assumed as fourth degree socio-economical developed city of the cities which have been divided into five region for their socio-economical development.As a result of the survey it was planned to show what kind of psychological and socio-economical problems the unemployment people have experienced and affecting level of those problems relating to their personal features of which they have experienced.