İşverenin koruma ve gözetme borcu
The protection and supervision responsibility of employer
- Tez No: 524460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İŞTAR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İşveren, işçisini koruma ve gözetme borcu kapmasında işçisinin hayatını, maddi ve manevi bütünlüğünü, özel hayatının gizliliğini, işçisinin işyerindeki itibarını, düşüncelerini açıklama hürriyeti ve sendikalara üye olabilme özgürlüğünü güvence altına almak zorundadır. Dolayısıyla işveren işçisinin can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemleri almak zorunda olduğu gibi, işçisinin psikolojik bütünlüğünü de sağlamak zorundadır. Son yıllarda çok sık gündeme geldiği şekilde mobbing olaylarında işverenin sorumluluğu bulunmaktadır. Ancak, işverenin koruma ve gözetme borcunun kapsamının sınırları keyfi ve çok geniş şekilde değil, işverenin, diğer işçilerin ve diğer üçüncü kişilerin haklı menfaatleri de gözetilerek belirlenmelidir. Bu belirlemede esas alınacak esas ölçü Türk Medeni Kanununun 2. maddesinde belirtilen dürüstlük kuralı olmalıdır. Bu bağlamda işveren dolayısıyla işçisinin emeğini ve çalışma gücünü sınırsız ve keyfi kullanamaz. İşverenin koruma ve gözetme borcunu düzenleyen kurallar kaynağını uluslar arası sözleşmeler ve Anayasadan almakla birlikte, uygulamadaki esas kurallar 4857 sayılı İş Kanunu, 6098 sayılı Borçlar Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Kanunlarda düzenlenen bu hususlar kapsamında işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması büyük önem arz etmektedir. Bu önlemler alınmadığı takdirde işyerlerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı sonucunda işçiler hastalanmakta, sakat kalmakta hatta ölmektedir. İşverenin koruma ve gözetme borcuna aykırı davrandığı durumlarda, işçi iş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla zarar görmüşse işverenin hukuki sorumluluğu yanında cezai sorumluluğu da bulunmaktadır. Yargıtay uygulamasında işverenin kusursuz sorumlu olduğu kabul edildiği için işverenlerin sorumluluğunun ağırlığı daha iyi anlaşılacaktır. Dolayısıyla işverenler basit bir şekilde ve çok az maliyetle alınabilecek tedbirleri ihmal etmeleri yüzünden yüklü miktarda tazminatlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The employer, worker protection and oversee the debt look at certain aspects, the lives of workers, material and moral integrity, confidentiality of private life, the reputation of workers in the workplace, the freedom to express their thoughts and membership of trade unions must take to guarantee the freedom. Therefore the employer's workers have to take the necessary measures to ensure the safety of life and property, as well as psychological integrity of workers required to provide. In recent years, to come up very often in cases of mobbing are the responsibility of the employer. But, limits the scope of the employer's liability to oversee the protection and enjoyment and is not very extensive, the employer, taking into consideration the interests of other workers, and other third-party right should be determined. This will be based on determining the size of the Turkish Civil Code, 2 should be indicated in good faith. So, employers, workers and the working power of labor can not use an unlimited and arbitrary. Employer's source of protection and observance of international conventions and the Constitution to take the debt with the rules governing the application of rules based on Labour Law No. 4857, No. 6098 dated Occupational Health and Safety Act 6331 Code of Obligations and regulated in detail. Workplace occupational health and safety laws within the scope of the measures, these issues are of great importance. If these precautions are not taken in workplaces that occurred as a result of accidents at work and occupational diseases, workers get sick, maimed or even die. Acted contrary to the employer's liability protection and oversee the cases, the worker has been damaged due to accident or occupational disease, the employer has a legal responsibility of the criminal responsibility well. In the Supreme Court accepted the employer is responsible for the perfect weight for the employers' responsibility to be better understood. Therefore, measures of employers in a simple way, and at very little cost because of the large amount of neglecting the face compensations.