İşverenin işçiyi koruma ve gözetme borcu
Debt of employer for preservation and supervision of worker
  1. Tez No: 382131
  2. Yazar: HANDE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, işverenin işçiye karşı borçlarından birisi olan, işverenin işçiyi koruma ve gözetme borcunun genel çerçevesini ortaya koyabilmektir. Bu amaçla öncelikle koruma ve gözetme borcunun temel esasları ve hukuki dayanağı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda borcun hukuki niteliği belirtilmiş, kapsam ve sınırları çizilmiştir. İşverenin gözetme borcu kapsamında yükümlülükleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Hukuku ve diğer kanunlar kapsamında detaylı olarak irdelenmiştir. İşverenin bu borca aykırı davranması nedeniyle iş kazası ve meslek hastalığının ortaya çıkması durumunda işverene yüklenen yaptırımlar açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Koruma, Gözetme, ĠĢ Sağlığı, ĠĢ Güvenliği, Yaptırım
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present general framework of employer's debt for preservation and supervision of the worker that is one of debts of employer against worker. For this purpose, it was firstly tried to be explained basic principles and legal basis of preservation and supervision debt. In this regard, legal nature of debt was described, scope and limits were drawn. Obligations of employer within the scope of supervision were addressed in detail within the scope of Occupational Health and Safety Law and other laws. In case of occurrence of occupational accident and disease caused by employer who does not comply with this debt, sanctions imposed on employer were explained. Key Words : Protection, Supervision, Occupational Health, Job Safety,Sanction