Üniversite öğrencilerinin popüler kültür ve popüler müzikle ilgili görüşleri
The opinions of university students about popular culture and popular music
  1. Tez No: 258512
  2. Yazar: ÖMER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin popüler kültür ve popüler müzikle ilgili görüşlerinin Selçuk Üniversitesi bağlamında değerlendirilmesinden oluşur. Herkes için erişilebilir bir içeriğe sahip olan ve geçiciliği içinde barındıran popüler kültür, eğlence ile tüketimi hızlandırır ve toplumun değer yargılarını etkiler. Gençler, toplumda boş zamanları değerlendirme ve tüketim alışkanlıkları açısından popüler kültürden en fazla etkilenen kitledir. Bu çalışmanın amacı, Konya Selçuk Üniversitesi'nde farklı fakültelerde okuyan öğrencilerin popüler kültürden etkilenme düzeyleri ile popüler kültür ve popüler müzikle ilgili görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla, Selçuk Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden 170 üniversite öğrencisinden nicel ve nitel yöntemlerle veri toplanır. Elde edilen bulgulara göre, öğrenimlerine devam eden üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet durumları ile bu gençlerin popüler kültür değer yargılarını benimseme durumları arasında ilişki olup olmadığı incelenir. Öğrencilerin popüler kültüre ve popüler müziğe olan ilgilerinde, kız ve erkekler arasında cinsiyete göre belirgin bir değişiklik olmadığı görülür. Öğrenciler, bir yandan popüler kültür ve popüler müzik kavramlarını bir sosyalleşme aracı olarak görürken, diğer yandan popüler kültürün toplum değerleri üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünürler.
Özet (Çeviri)
This research contains the evaluation of university students? opinions about popular culture and popular music in the context of Selçuk University. At this research, Popular culture, which has easily reachable content to many people and contains temporary form, accelerates consumption with entertainment and affects social values. Youth is the most effected group in the society by popular culture in free time activities and consumption habits. The purpose of this study is to determine opinions of students about popular culture and popular music and influence level of popular culture on students from different faculties of Konya Selçuk University. For this purpose, data is gathered by quantitative and qualitative methods from 170 university students continuing their education at Selçuk University. Based on data gathered, the relaitonship between the gender of university students who are continuing to their education and adoption of popular culture values by these students is analysed. According to their gender differences, it seems that there is no certain discrepancies at students? interest on popular culture and popular music between girls and boys. On the one hand, students see the popular culture and popular music concepts as a means of socialization, on the other hand they think that on society values popular culture has negative affects.