Hâkim bağımsızlığı ve savcılık teminatı
The concept of judges and public prosecuters
- Tez No: 221294
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRETTİN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tezimizde, hakim ve savcılıgın bagımsızlıkları ve teminatları ile ilgili konulartek tek ele alınmıs, yer yer yurtdısındaki sistemler incelenmis, var olan ve olmasıgereken durum açıklanmaya çalısılmıstır.Bir hukuk devletinde bütün kurum ve kuruluslar sistemli ve uyumlu sekildeçalısırsa ve halk da kendisinden beklenen katkıyı saglarsa ancak adalet yerinegetirilebilir ve istenilen saglıklı sonuçlar alınabilir.Hakim ve savcıların görevlerini hakkıyla ifa edebilmelerini saglamakamacıyla Anayasa Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu adıyla bir kurum ihdasederek bagımsızlıklarını ve teminatlarını güvence altına almak istemistir.Ülkemizde hakim ve savcılar çok önemli bir yer isgal etmektedirler. Onlarınbilgileri kadar sahsi karakterlerinin saglamlıgı da çok önemli bir unsurdur. Devletonlara hak mefhumunu korumak ve saglayabilmek için olaganüstü yetkiler vermistir.Bu yetkiler onların sahısları için degil görevlerinin kutsallıgından dolayı verilmistir.Bagımsızlık, kendilerine görevleri ile ilgili talimat ve emir verilememe gibi yüksekyetkileri kullanan bu kisiler çok genis anlamı olan hak mefhumuna çok önem vermekdurumundadırlar. Hakim ve savcılar hakkın koruyucuları oldukları için, onlarınseçilmeleri, yetistirilmeleri, teminatları, denetlenmeleri, atanma ve sorumlulukları,ekonomik kosulları özel sartlara baglanmıstır.Bu tezimizle hakimlik yapmıs bir hukukçu olarak, adalete ve hakimlik vesavcılıgı meslegine bir katkı saglamıs isek kendimizi mutlu addedecegiz.
Özet (Çeviri)
We have examined the concept of ?Judges `and Public Prosecuters? Security(in the meaining of saving their office)? in detail and partially on a comparative lawbasis, and tried to describe Turkish system in effect and the ideal one.In a legal state, the positive outcomes may be produced and the justice berealised only when all institutions work harmonized and systematically, and thecitizens make contributions as much as expected.Turkish Constitution has established an institution called ?High Committee ofJudges and Public Prosecuters? to ensure the independence and security they need toperforme their duties.Judges and Public Prosecuters have a prominent role in a modern society.They must have strong personality and knowledge as such. The State gives themsuperior authority to protect the concept of law, rihgt and to be realized because oftheir sacred duty, not for their own sake. Those who have such a superior authoritylike independency, not being subject to orders from any other person, includingpresident and parliament dealing with their jobs and performance, must respect thenotion of right and justice in their high meaning.Since they?re protector and defender of very notion of right and law, it hasbeen regulated the recruitment and personnel rights, education, security, audition andinspections, responsibilities and economic conditions in a specific way.