An application of interactive planning at öztiryakiler metal goods industry and trade inc.
Öztiryakiler Maden Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.? de interaktif planlamanın bir uygulaması
  1. Tez No: 221297
  2. Yazar: MURAD BAZHAEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez nteraktif Planlamayı ve onun Öztiryakiler Madeni Esya San. ve Tic.A.S.'nin (profesyonel mutfak ekipmanlarını üreten bir türk sirketi) hracatDepartmanında bir uygulamasını ele almaktadır.Interaktif Planlama'nın kurucusu olan Russell Lincoln Ackoff, bizimbugünkü dünyayı anlama seklimizde analitik düsünce stilinden systemdüsüncesine dogru önemli bir degisimin oldugunu vurgulamaktadır. nteraktifPlanlama, dünyanın dogru anlasılmasını saglayan bilginin sentezi?nesneleribir araya getirme?üzerinde duran sistem düsüncesinden ortaya çıkmaktadır.Söz konusu planlama, arzu edilen gelecegin tasarımı ve ona ulasılan yollarınbulusu olarak tanımlanmaktadır. Profesyonel planlamacı kurumkatılımcılarına, onlar tarafından saglanan bilgi dogrultusunda, söz konusutasarıma ulasmada yardımcı olmaktadır. Söz konusu kurucu, ilave olarak,hem kendilerine, hem kendi bölümlerine, hem de kendilerinin de bölümleriolusturdukarı genis sistemlerine hizmet eden bugünkü kurumları ``sosyalsistemler'' olarak açıklamaktadır.Söz konusu tezde, ilk önce, nteraktif Planlamanın tarihi gelisimi ve teorikgeçmisi açıklanmaktadır. Sonra, Öztiryakiler sirketinin hracatDepartmanındaki bugünkü durum incelenmektedir. Daha sonra, dahademokratik planlama metodlarına agırlık verilerek hracat Departmanına enuygun mükemmel dizayna ulasmak için büyük çaba sarfedilmektedir.Bu çalısma, bizi içinde bulunduran dünyayı anlamak için daha fazlaarastırmayı tavsiye ederek sona ermektedir, nitekim bir çok is yanlıs tespitedilmis problemli durumlar (karısıklıklar) ile ugrastıkları için basarısızolmaktadırlar.Anahtar KelimelerKaybolma Genisletme Sistem DüsüncesiMükemmel Dizayn Interaktif Planlama InteraktivizmKarısıklık Üretici-Ürün liskileri Sentezhracat Profesyonel Mutfak Ekipmanları
Özet (Çeviri)
This thesis examines Interactive Planning and its application at the ExportDepartment of Öztiryakiler Metal Goods Industry and Trade Inc. (the Turkishmanufacturer of professional kitchen equipment).Russell Lincoln Ackoff, the initiator of Interactive Planning, interprets animportant shift in our perception of the world today, from the analytical styleof thinking to systems thinking. Interactive Planning is derived from thesystems thinking, which focuses on synthesis?putting things together?ofinformation that generates true understanding of the world. The planning isdescribed as the design of a desirable future and the invention of ways tobring it about. A professional planner facilitates participants of a corporationto achieve the design from information delivered by them. The initiator alsoclarifies that today?s corporations must be considered as ``social systems??serving themselves, their parts, and the wider systems of which they areparts.The thesis, firstly, gives the theoretical background and historicaldevelopment of Interactive Planning. Then, it studies the current situation atthe Export Department of the Öztiryakiler Company. Afterwards, great effortsare used to achieve the most appropriate idealized design for the ExportDepartment by moving toward more democratic planning methods.The study concludes by suggesting the need for further investigation intothe ``understanding?? of the world that contains us since a large number ofbusinesses fail in their duties by dealing with the wrongly stated problemsituations?messes.