Islamist perception of Turkey's Eu membership in historical process
Tarihsel süreç icerisinde Türkiye?nin Ab adaylığının İslamcı idrakı
- Tez No: 221302
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LUTFULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Türk İslamcılar'ının Türkiye AB adaylık sürecine bakışlarınıanlama amacı gütmektedir. Bu çalışma `Türk İslamcıları Türkiye AB sürecinenasıl bakıyorlar?' sorusunun cevabını ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerinnasıl geliştiğini, bu ilişkilerin Türk İslamcıları için ne anlama geldiğiniaraştırmaktadır. Çalışma giriş bölümünden sonra üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, `Türkiye-AB' adı altında Türkiye ve AB ilişkilerinin tarihselarkaplanını açıklamaktadır. İkinci bölüm ise Türk İslamcılar'ının Türkiye ABilişkilerinin idrakını içerir. Bu bölüm, Türk İslamcılarını Türkiye-AB ilişkilerinebakışını gösterir. Çalışma Türkiye'nin adaylık süreci üzerine Türkİslamcılar'ının bakışlarının transformasyonunu bölümüyle tamamlanmaktadır.Bu çalışma bağlamında görülmüştür ki Türkiye-AB ilişkilerinin tarihselsüreci içinde İslamcıların Türkiye'nin AB üyeliği sürecine bakışları geneldenegatiften pozitife dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is aiming at understanding Turkish Islamists? views on Turkey?sEU membership process. It is intended here to answer the question ?How doTurkish Islamists consider Turkey?s EU membership process?? and to explore,in the historical development process of relations between Turkey and EU, whatis the meaning of these relations for Turkish Islamists. It consists of three partsafter the the introduction. The first part that is named ?Turkey and EU: AnHistorical Perspective? identifies the historical background of Turkey and EUrelations. The second part is about Turkish Islamists? Perception of Turkey- EUrelations. This part shows the views of Turkish Islamists about EU and theintegration. The study is finalized by the part on the transformation of theTurkish Islamists views on Turkey?s membership process.It is expected, through the framed context of the thesis, to depict that theIslamists? views on Turkey?s EU membership process have undergone atransformation from largely negative to selectively positive ones, within thehistorical process of Turkey- EU relations.Key Words :EU Turkey-EU RelationsIslamists (perception) Turkey?s(EU)membershipTurkeyiii