Politics of motherhood and the experience of the mothers of peace in Turkey
Türkiye'de annelik politikası ve barış anneleri deneyimi
  1. Tez No: 221316
  2. Yazar: ÖZLEM ASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Özlem Aslan, Türkiye'de Annelik Politikası ve Barıs Anneleri Deneyimi Bu tez Barıs Anneleri baglamında Türkiye'de annelik siyasetinin sınırlarını sorunsallastırmaktadır. Barıs Anneleri nisiyatifi'nde yer alan kadınların anlatılarına ve annelik üzerine üretilen söylemlere odaklanılarak, Türkiye'de anneligin nasıl bir mücadele alanı olarak kurulduguna bakılmaktadır. Anlatılar ve söylemler incelenerek annelik gibi evrensel bir söyleme basvurmanın Türkiye'de Kürt sorununun barısçıl çözümü için kamuoyu olusturmaya yetmedigi ileri sürülmekte ve bunun nedenleri sorgulanmaktadır.Barıs Anneleri deneyimi siyaset ve annelik arasındaki iliski baglamında incelenerek, Türkiye baglamında anneligin kadınlar arasında evrensel bir bag olmaktan çıkıp nasıl kadınları-hakiki ve sahte anneler olarak-sınıflandırmaya yarayan bir araç haline geldigi gösterilmektedir. Türkiye'de anneligin vatanı ve milleti için kendini feda etmeye hazır çocuklar yetistirmekle özdeslestirildigi, bu tanıma uymayan annelerin ise annelik kategorisinden dıslandıkları öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Özlem Aslan, Politics of Motherhood and the Experience of the Mothers of Peace in Turkey This thesis questions the limits of politics of motherhood in Turkey within the context of the Mothers of Peace. It focuses on the narratives of the women in the Mothers of Peace and the public discourses about motherhood in Turkey questioning the way motherhood became a contested space in the Turkish public sphere. By analyzing the narratives and the public discourses, it argues that appropriating a universal discourse like motherhood itself is not sufficient for gaining popular support for a peaceful solution for the Kurdish issue in Turkey and questions its reasons.By conceptualizing the experience of the Mothers of Peace within the framework of the interface between politics and motherhood, this thesis shows how motherhood becomes a tool of categorizing women -as proper and and nonproper mothers- in the Turkish context rather than a universal bond among women. It is demonstrated that motherhood is identified by the Turkish public with the activity of raising proper Turkish subjects who are willing to sacrifice their lives for the unity of their nation and country. In a context where the Turkish state defines the Kurdish issue as a problem of terrorism and where motherhood is identified with bringing up ?proper citizens? for the state, women who do not conform to this definition are excluded from the category of motherhood in Turkey.