An application of David's strategy formulation framework to the Turkish Airlines on domestic air transportation
David'in strateji formülasyon modelinin Türk Hava Yollarının iç hat hava yolu taşımacılığı faaliyetleri üzerine bir uygulaması
  1. Tez No: 221317
  2. Yazar: MEHMET ŞANAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Fred David tarafından geliştirilen stratejik yönetim süreci içindeki modern strateji modelini ele almıştır. Bu model firmaların içsel güçlü yanlarını, zayıflıklarını, fırsatlarını ve tehditlerini değerlendirmek, birçok farklı araç ve modeli kullanarak firmalar için alternatif stratejilere ulaşmak ve firmalara en iyi stratejiyi seçmek için stratejistlere rehberlik eder. Bu modelde ortaya konan araçlar, her çeşit ve büyüklükteki firmalar için uygulanabilir. Bu model aynı zamanda stratejileri tanımlamak, değerlemek ve seçmek için stratejistlere yardım eder. Bu çalışmada yazar, Türk Hava Yollarının iç hat hava yolu taşımacılığı faaliyetlerinin vaka çalışmasını oluşturmuş, Türk Hava Yolları iç hat hava yolu taşımacılığı faaliyetlerine David'in strateji modelini uygulamış ve firmaya en uygun strateji(leri) tavsiye etmiştir. Anahtar Kelimeler karar safhası Strateji formülasyonu misyon Stratejik Yönetim Strateji analizi vizyon
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a modern strategy formulation framework formed by Fred David in the strategic management process. This framework guides strategists to evaluate firms? internal strengths/weaknesses and external opportunities/threats, to reach alternative strategies for the firms by using many different tools and models and to choose the best strategy for the firms. The tools presented in this framework are applicable to all sizes and types of organisations and can help strategists identfy, evaluate, and select strategies. In this study the author has designed the case study of the Turkish Airlines on Domestic Air Transportation, applied the David?s strategy formulation framework to the Turkish Airlines on Domestic Air Transportation Operations, and suggested the most applicipable strategy(ies) to the firm.