Değişik organik gübrelerin toprak özellikleri ve havucun gelişimi üzerine etkisi
Effects of different organics manure on soil properties and growing of carrot
  1. Tez No: 134220
  2. Yazar: İLKNUR ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu arastama laboratuvar şartlarında çöp kompostu (ÇK), ahır gübresi (AG), tavuk gübresi (TG) ve leonarditm (L) ayrı ayrı ve NPK ile birlikte uygulanmasının havuç bitkisinin verim ve verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma saksı denemesi şeklinde planlanmış olup, herbir saksıya firın kuru ağırlık esasına göre 10 kg kumlu killi tın toprak doldurulmuştur. Hem NPK'h hem de NPK'sız uygulamalarda ÇK, TG, L 500- 1000 kg da“1 ve AG 1000-2000 kg da”1 hesabıyla kullanılmıştır. N- P205- K20 sırasıyla herbir saksıya 10>-5-15 kg da“1 hesabıyla uygulanmıştır. Kontrol örneğine herhangibir gübre uygulaması yapılmamıştır. Test bitkisi olarak ”Nantes SK-3" çeşidi havuç (Dqucus carotç, L.) yetiştirilmiştir. Toprağın agregat stabilitesi değeri uygulamalara bağlı olarak önemli ölçüde değişmiştir. En yüksek agregat stabilitesi değeri % 16.66 ÇK'nun ikinci dozunun NPK ile birlikte uygulamasında bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, kullanılan organik gübrenin çeşidi ve dozları havuç bitkisinin verimini ve verim unsurlarını önemli Ölçüde etkilemiştir. Havuç bitkisinin yaş yaprak ağırlığı uygulamalara bağlı olarak önemli ölçüde değişmiştir (PO.05). En yüksek yaş yaprak ağırlığı 47.84 g TG'nin birinci dozunun NPK ile birlikte uygulamasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was made to determine the effects of composed waste (WC), barnyard manure (BM), composed chicken manure (CM) and leonardite (L) with or without NPK on the yield and the yield components on carrot under greenhouse conditions. In both application with and without NPK, WC, CM, L 500-1000 kg da“1 and BM 1000-2000 kg da4 were mixed sandy clay loam. N- P2O5 and K2O have been applied to each pot sequentially as 10t5-15 kg da”1. The mixtures were put irjto 10 kg pots. Four of the put pots with organic waste and mineral fertilizers, was established as control treatment (control soil). In the experiment;“Nantes SK-3”variety of carrot (Daucus carota L.) was grown. According to the research results, the types and dose of the organic manures affected on soil properties and growing of carrot.