Boşanmanın mali sonuçları ve özellikle maddi ve manevi tazminat
The financial results of divorce and especially physical and moral action for damage
  1. Tez No: 221484
  2. Yazar: MURAT BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA ERLÜLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk hukukunda boşanma, kanunda sayılan belli nedenlerin varlığı halinde ve hakim kararı ile mümkündür. Türk Medeni Kanunu'nun 162-165. maddeleri arasında özel boşanma nedenleri ve 166. maddesinde ise genel boşanma nedenleri düzenlenmiştir. Evlenme sonucunda eşlerin ekonomik, sosyal, kişisel ve hukuksal statülerinde önemli bazı değişiklikler ve yenilikler meydana geldiği gibi boşanma sonucunda da, aynı şekilde boşanan eşlerin sosyal, ekonomik, kişisel ve hukuksal statülerinde önemli bazı değişiklikler ve yenilikler meydana gelmektedir. Boşanmanın mali sonuçları daha üst bir kavram olan boşanmanın hukuksal sonuçlarının en önemli kısmını oluşturur. Ancak, bizim bu çalışmamızda, boşanmanın tüm hukuksal sonuçlarını değil, sadece boşanmanın fer'i sonuçlarından olan, boşanmanın boşanan taraflar açısından ortaya çıkardığı mali sonuçları ve özellikle maddi ve manevi tazminat ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamız da uygulamada Aile Mahkemeleri'nin görev alanına giren boşanma davaları hakkında karşılaşılabilecek tüm sorunlarla ilgili çözümleri de içermesi ve uygulamaya da ışık tutması açısından dört kısımdan oluşmakta olup, birinci kısımda genel olarak boşanma hususunda açıklamalara yer verilmiştir, ikinci kısımda boşanma davası genel olarak anlatıldıktan sonra boşanma kararı ve hukuki sonuçları üzerinde durulmuş, üçüncü kısımda boşanmanın mali sonuçlarından maddi tazminat ve dördüncü kısımda da boşanmanın mali sonuçlarından manevi tazminat konuları incelenerek ve konuların daha anlaşılır kılınması maksadı ile yeri geldikçe Yargıtay kararlarına atıf yapılarak uygulamadan örnekler verilerek çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In The Turk law, Get divorceding is possible for the Judge Decision and evident reasons explained law clearly. The Private Divorce Reasons are arranged between 162-165. substances of The Turk Civil Law. Besides The General Divorce Reasons are arranged 166. substances of The Turk Civil Law. Both as a result of marriage and as a result of divorce ,some important variations and reforms in economical,social, personal and legal status of people occur. The financial results of divorce are the most important part of the legal results of divorce. But in our studying, we didn?t research all the legal results.We only research the financial results of divorce and especially physical and moral action for damage which expose the get divorced sides.Our studying includes solutions related to the whole problems about the divorce law trials which include Family Courts.It contains four parts.The first part includes the explanations about divorce.In the second part,after divorce trial is explained , ıt is refered to get divorceding decision and the legal results.The third part includes physical action for damage which is the financial results of divorce and the fourth part includes moral action for damage which is the financial results of divorce. Making a reference to decisions of Supreme Court, it is given to example.