Boşanmanın mali sonuçları ve yoksulluk nafakası
Financial consequences of divorce and poverty alimony
  1. Tez No: 762707
  2. Yazar: SULTAN ÜNLÜSOY TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma esas itibariyle; boşanmanın mali sonuçları ve bu sonuçlardan biri olan yoksulluk nafakası, nafaka kavramı, nafaka kurumunun da özellikleri ile birlikte irdelenmek suretiyle araştırılmasını içermektedir. Sadece yoksulluk nafakası değil, boşanmanın diğer mali sonuçlarından olan maddi ve manevi tazminat da incelemeye alınmıştır. Maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakasının amacı, hukuki niteliği, koşulları, özellikleri, ödeme biçimleri ve sona ermesi titizlikle incelenmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan boşanmanın mali sonuçları ve yoksulluk nafakasına uygulamada sıkça rastlanılmakta olup, detayları ile bilinmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple çalışmada, teorik bilginin verilmesi ile yetinilmeyip, özellikle Yargıtay içtihatlarına yer verilerek araştırma konusunun uygulamadaki yeri ve Türk yargılamasındaki usulü gösterilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda doktrin görüşlerine de değinilerek çalışma zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly includes investigating the financial consequences of divorce and one of these consequences, poverty alimony, the concept of alimony and the characteristics of the alimony institution by examining them together. Apart from poverty alimony also material and moral compensation, which is one of the other financial consequences of divorce, has also been examined. The purpose, legal nature, conditions, features, forms of payment and termination of material compensation, moral compensation and poverty alimony have been carefully studied. The financial consequences of divorce and poverty alimony, which constitute the subject of our thesis, are frequently encountered in practice, and it is important to know the details. For this reason, the study was not content with providing theoretical information, the place of the research subject in practice by giving place to the precedent of the Supreme Court and the procedure of the Turkish trial has been tried to be explained.While at the same time, the study is enriched by referring to doctrinal opinions.