Teknoloji ve kamusal alan tartışmaları çerçevesinde sosyal medya kullanımı ve politik katılım
Social media usage and poltical participation in the context of technology and public sphere
- Tez No: 449810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN ADAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de internet ve sosyal medya kullanımının demokratik katılım mekanizmalarını güçlendirme potansiyeline dair bir çerçeve sunmak bu araştırmanın temel amacıdır. İnternet, ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren demokrasi ve sivil toplum kavramları ile beraber tartışılmıştır. Bu tartışmalar içerisinde, yurttaşlar arasındaki iletişim olanaklarının artmasının demokratik toplumsal yapıyı güçlendireceği yaygın bir yaklaşıma dönüşmektedir. Son yıllarda başta orta doğu olmak üzere Avrupa?da, ABD?de ve Güney Amerika'da etki gösteren toplumsal muhalefet hareketleri de internet ve sosyal medya kullanımına referansla açıklanmaya çalışılmaktadır. İnternetin demokratikleştirici etkilerine dair iddialar iki düşünsel alan içerisinde yoğunlaşmaktadır. Birinci alan teknoloji merkezli sayılabilecek enformasyon toplumu yaklaşımlarıdır. İkinci düşünsel alan kamusal alan nosyonuna dayalı müzakereci demokrasi ve iletişim tartışmalarıdır. Tez kuramsal tartışmanın yanı sıra üniversite gençlerinin internet ve sosyal medya kullanımlarını ortaya çıkarmak üzere uygulanmış bir alan taraması da içermektedir. Araştırma sonucunda internet ve sosyal paylaşım ortamlarının katılımcılara alternatif bilgi elde etme yolları sunduğu anlaşılmıştır. Ancak bu durum verili olarak kabul edilmemelidir çünkü araştırma sonuçları katılımcılar arasında yüksek sayılabilecek bir oranda oto-sansürün de olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to understand use of the internet and social media among Turkish youth, and possible contribution of use of social networking websites to deliberative democracy and political movements in Turkey. The Internet, From the beginning days of it, has been discussed in respect of democracy and civil society. In these approaches, enhancing the communication opportunuties among citizens considered as a way of strenghten the democratic society. After many social movement protests took place in the Middle East, Europe, USA and South America in recent years, the use of internet and social media has become a way of explaining these movements. Arguments on the democratisation effects of the internet has roots in two main field of thought. First one is so-called traditons of enformation society. The second intellectual approach is concept of puclic sphere. In this study, these two approach discussed in the context of new media. The thesis includes a field survey to explore social media using habits among college youth. The results of field survey has shown that using the internet and social networking sites enables people to reach more information from different channels. However, this situation should not be taken granted, because there is quite high level of self-cencorship among the participants.