Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde mizahi unsurlardan yararlanma
Using humorous elements in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 592347
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, mizah kuramlarından hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan kitap setlerindeki mizah anlayışını ortaya koymaktır. Tarama modeli kullanılan araştırma, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımlar ve sınırlılıklar ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde literatür taraması yapılarak Türk dilinden, yabancı dilden, gülme ve mizahtan bahsedilmiştir. Mizah tür ve çeşitleri açıklanmış, kısmen mizah kuramlarından, mizahın işlevlerinden ve diğer alanlarla ilişkisinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evren ve örneklem bulunmaktadır. Dördüncü bölümde yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında kullanılan Hitit Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti (A1-A2, B1, B2-C1), Yedi İklim (Yunus Emre Enstitüsü) Türkçe Seti (A1, A2, B1, B2, C1, C2), Gazi Üniversitesi Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti (A1, A2, B1, B2, C1) ve İstanbul Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti'nde (A1, A2, B1, B2, C1) bulunan mizahi unsurlar tespit edilmiştir. Son bölümde ise sonuç, tartışma ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the understanding of humor in the book sets used in teaching Turkish as a foreign language based on the theories of humor. The screening model was used in the study and the research consists of five chapters. In the introduction part, information about the problem, aim, importance, assumptions and limitations of the research are given. In the second part, literature review is done and Turkish language, foreign language, laughing and humor are mentioned. The genres and types of humor are explained and some of the theories of humor, the functions of humor and their relationship with other fields are mentioned. In the third part, the method of the research and the sample are given. In the fourth chapter, Turkish Teaching Set for Hittite Foreigners (A1-A2, B1, B2-C1), Yedi İklim (Yunus Emre Institute) Turkish Set (A1, A2, B1, B2, C1, C2), Gazi University Turkish Teaching Set for Foreigners (A1, A2, B1, B2, C1) and Istanbul Turkish Teaching Set for Foreigners (A1, A2, B1, B2, C1) are used and the humorous elements in these sets have been identified. In the last section, there is the conclusion, discussion and suggestions.