Selçuklu-Bizans münasebetleri (1116-1308)
Seljuk-Byzantine relationships (1116-1308)
- Tez No: 221607
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
XI. yüzyılın ilk yarısından itibaren başlayan Selçuklu-Bizans münasebetleri Anadolu'da bağımsız bir Selçuklu Devleti'nin kurulmasının ardından yoğunluk kazanmıştır. Anadolu'daki topraklarının büyük bir kısmını Selçuklulara kaptıran Bizanslılar, bu toprakları geri almak ve Türkleri Anadolu'dan tamamen atmak düşüncesinden hiçbir zaman vazgeçmemişler ve bu amaç doğrultusunda sürekli olarak faaliyetlerde bulunmuşlardır. Öte yandan Anadolu'yu kendilerine yurt edinen ve bu topraklar üzerinde bir devlet kuran Selçuklular, Bizansın tüm bu çabalarını sonuçsuz bırakmış ve Haçlı Seferleri gibi dıştan gelen büyük bir etkiye rağmen Anadolu'daki varlıklarını korumayı başarmışlardır. Uzun süre aynı coğrafyayı paylaşmış olan iki devlet arasındaki siyasî münasebetleri incelediğimiz ?Selçuklu-Bizans Münasebetleri (1116-1308)? adlı tezimizde Büyük Selçuklu devletinin kurulmasının ardından Anadolu'ya düzenlenen Selçuklu akınları, Bizans ile olan ilk temaslar ve genel olarak 1116 yılına kadar olan ilişkileri verdiğimiz giriş bölümünün ardından asıl tez konumuzu oluşturan 1116-1308 tarihleri arasında Selçuklular ile Bizans İmparatorluğu arasındaki antlaşmalar, ittifaklar ve mücadeleleri dönemin Bizans, Ermeni, Süryanî, Arap, Fars ve Türk kaynaklarını kullanmak suretiyle ele aldık.
Özet (Çeviri)
Seljukid-Byzantine relationships which began in the first half of the XIth century have increased after the establishment of an independent Seljukid State in Anatolia. Byzantines, who lost great portions of their Anatolian territories to the Seljukids, never gave up their aim to regain these territories and to remove the Seljuks from Anatolia completely and strived to realize this purpose. On the other hand, the Seljuks who settled in Anatolia and established a state, resisted Byzantine attacks and the Crusaders and continued their existence in Anatolia. In my Ph. D. Thesis entitled ?Seljuk-Byzantine Relationships (1116-1308)? I have analyzed political relationships between the two states which existed in the same region for a long time. Initial Seljukid raids into Anatolia and contact of the Seljuks with Byzantines and relations until 1116 are discussed in generally in the first chapter. Relationships treaties, alliances and struggles between 1116 and 1308, in turn, by using Byzantine, Armenian, Syriac, Arabic, Persian and Turkish sources are examined in the second, the third and the last chapters.