İlköğretim I. kademe 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
A study on aggressiveness level of students from the 4th and 5th grade of the primary education based on certain variables
  1. Tez No: 221611
  2. Yazar: EMİNE SEDA ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYTÜL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu arastırmada, ilköğretim I. kademe 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, yas, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, algılanan akademik basarı, algılanan gelir düzeyi, algılanan ana baba tutumu açısından incelenmistir. Arastırma, ?zmir il merkezindeki üç farklı sosyo-ekonomik bölgede yer alan altı resmi ilköğretim okulunun 4. ve 5. sınıflarında eğitim gören 158'i kız, 170'i erkek olmak üzere toplam 328 öğrenci üzerinde yürütülmüstür. Arastırmada, öğrencilerin saldırganlık düzeyleri ?Saldırganlık Ölçeği? (Davranıs Değerlendirme Ölçeği) ile belirlenmistir. Öğrencilerin kisisel niteliklerine iliskin bilgiler arastırmacı tarafından gelistirilen ?Kisisel Bilgi Formu? ile elde edilmistir. Öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin, arastırmada ele alınan değiskenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediğini istatistiksel olarak ortaya koymak için ?tek yönlü varyans analizi? ve ?t? testi kullanılmıstır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı fark bulunduğunda, farkın kaynağını belirlemek için Scheffe testi kullanılmıstır. Arastırmanın bulguları, ilköğretim I. kademe 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin cinsiyet ve algılanan akademik basarı değiskenlerine göre anlamlı fark gösterdiğini; sınıf düzeyi, yas, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, algılanan gelir düzeyi ve algılanan ana baba tutumu değiskenlerine göre ise anlamlı bir fark göstermediğini ortaya çıkarmıstır. Anahtar Kelime: Saldırganlık
Özet (Çeviri)
This study surveys the aggressiveness level of students from the 4th and 5th grade of the primary school based on their gender, grade level, age, education level of mother, education level of father, perceived academic success, perceived level of income and perceived parental attitude. The study was conducted on a total of 328 students, consisting of 158 girls and 170 boys attending the 4th and 5th grades of six public primary schools located in three different socio-economic areas in the provincial center of ?zmir. In the study, the aggressiveness level of the students was measured by using the“Aggressiveness Scale”(Behavioral Assessment Scale). The information regarding the personal characteristics of the students was obtained by a ?Personal Information Form? designed by the researcher. A ?single way variance analysis? and ?t? test were employed in order to reveal statistically whether the aggressiveness level of students differs significantly depending on the variables discussed in the study. Where a significant difference was found among the groups as a result of single-way variance analysis, the Scheffe test was used to find out the source of such difference. The findings of the study showed that the aggressiveness level of students from the 4th and 5th grades differs significantly based on the variables of gender and perceived academic success, while no significant difference was observed based on the variables including grade level, age, education level of mother, education level of father, perceived level of income and perceived parental attitude. Key Word: Aggressiveness.