AB ülkeleri arasında yakınsama analizi
Convergence analysis among EU countries
  1. Tez No: 221615
  2. Yazar: FERYAL ÇINARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Avrupa Birligi, birlik üyesi ülkeler arasında uyumu arttırma ve ekonomik bütünlesmenin derinlesmesini saglama adına çesitli bölgesel politikalardan yaralanmaktadır. Bu politikalar, üye ülkelerin ana ekonomik göstergelerinin, birlik ortalamasına yakın degerlere ulasmasını saglamaya yardımcı olması bakımından büyük önem arz etmektedir. Birlik üyesi ülkelerin söz konusu göstergeler bakımından birlik ortalamasına yakın degerlere ulasmıs olmaları, uygulanan politikaların basarılı oldugu anlamına gelmektedir. Bu baglamda, bölgesel politikaların etkinligi, yakınsamanın varlıgı ile yakından iliskilidir. Bu çalısmanın amacı bölgesel politikalar ile yakınsama arasında öngörülen iliskiden yola çıkarak 1970-2004 dönemi için AB bölgesel politikalarının etkin olup olmadıgını yakınsama teorisi çerçevesinde analiz etmek ve literatürdeki bu tartısmaya katkı saglamaktır. Çalısmada, ele alınan 15 üye ülke olan Belçika, Almanya, Lüksemburg, Fransa, italya, Hollanda, Danimarka, irlanda, ingiltere, Yunanistan, ispanya, Portekiz, Avusturya, Finlandiya ve isveç'e ait panel veri seti ile kisi basına gayrisafi yurtiçi hasıla ve söz konusu ülkelerin yapısal özelliklerini yansıtacak degiskenlere iliskin kosullu yakınsama modeli tahmin edilmistir. Çalısmanın sonuçları, kosullu ve kosulsuz yakınsamanın mevcut oldugunu göstermektedir. Buradan hareketle, AB tarafından yakınsamayı saglamaya yönelik yürütülen politikaların veya Avrupa Birligi içinde yer almanın etkin oldugu söylenebilir. Anahtar Kelimeler Avrupa Birligi, bölgesel politikalar, yakınsama.
Özet (Çeviri)
European Union carries some kind of regional policies in order to obtain consistency among countries and to specialize in economic integration. It is a fact that these policies are very important to help the countries converge a common income level. If all countries converge a certain level of income then we say the regional policies carried are effective. Therefore, the effectiveness of the regional policies and the existence of convergence are strongly related. This study attempts to explore the effectiveness of the regional policies of European Union on output per capita in terms of convergence among member countries. An absolute convergence model based on GDP per capita and a conditional convergence model based on per capita GDP and the Degiskens indicate the structural characteristics of each country are estimated using the panel data set of European Union countries for the time period 1970-2004. The results show that there exists absolute and conditional convergence. Since the regional policies are composed to obtain the economic convergence, it is possible to say the regional policies carried by European Union are effective. Keywords European Union, regional policies, convergence.