İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinde okul zorbalığının yordanması
The prediction of the school bullying of students in secondary level of primary school education
- Tez No: 221641
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BAHRİYE ILGIN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, ?cinsiyet, yaş, okul memnuniyeti, algılanan ana-baba tutumu, erken ergenlerde bağlanma düzeyi ve özsaygı düzeyi değişkenlerinin ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin zorba ve kurban düzeylerini yordama gücü nedir?? sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırma, İzmir il merkezindeki üç farklı sosyo-ekonomik bölgede yer alan sekiz resmi ilköğretim okulunun ikinci kademelerinde eğitim gören toplam 623 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, ?Sataşma ve Zorbalık Ölçeği Okul Formu?, ?Erken Ergenlerde Bağlanma Ölçeği?, ?Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Yaş, erken ergenlerde kaygılı bağlanma, babanın demokratik olarak algılanması ve okul memnuniyeti değişkenlerinin, zorba puanlarının yordayıcıları olarak regresyon eşitliğinde yer aldığı ve bu dört değişkenin toplam varyansın %16,5'ini açıkladığı; değişkenler tek tek ele alındığında ise yaş değişkeninin zorba puanlarındaki varyansın % 9,4'ünü; erken ergenlerde kaygılı bağlanmanın % 4'ünü, algılanan baba tutumunun demokratik olmasının % 2,2'sini ve okul memnuniyetinin % 1'ini yordadığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin kurban puanlarının yordanmasına ilişkin yapılan aşamalı çoklu regresyon analizinde kurban puanlarının yordayıcılarının erken ergenlerde kaygılı bağlanma, yaş, erken ergenlerde kaçınan bağlanma, babanın demokratik olarak algılanması özsaygının orta düzeyde olması, özsaygının düşük düzeyde olması ve babanın otoriter olarak algılanması değişkenlerinin toplam varyansın %21,1'ini açıkladığı; değişkenler tek tek ele alındığında erken ergenlerde kaygılı bağlanmanın kurban puanlarındaki varyansın %7,5'ini yaş değişkeninin % 4,8'ini; erken ergenlerde kaçınan bağlanmanın %3,2'sini; algılanan baba tutumunun demokratik olmasının %1,7'sini; özsaygının orta düzeyde olmasının %1,1'ini; özsaygının düşük düzeyde olmasının % 2'sini ve algılanan baba tutumunun otoriter olmasının % 0,7'sini yordadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find out to what extent the variables predict the school bullying of students in 2nd level of primary schools. The research was carried out on a sample of 623 students in İzmir. In this research the data was collected by ?Teasing and Bullying Survey- School Form?, ?Rosenberg Self-Esteem Scale?, ?Attachment Scale For Early Adolescents? and personal information questionnaire. As a result for bully, that gender, attachment level for early adolescents, perceived father?s democratic attitude and school satisfaction variables were significant in predicting bullying. It was found out that gender had explained 9,4%, anxious attachment level for early adolescents 4%, perceived father?s democratic attitude 2,2% and school satisfaction 1% of total variance of bully scores. These variables accounted for 16,5% of the total variance of bully scores. As a result for victim, that anxious attachment level for early adolescents, gender, avoidant attachment level for early adolescents, perceived father?s democratic attitude, middle self-esteem level, lower self-esteem and perceived father?s authoritarian attitude variables were significant in predicting victimization. It was found that anxious attachment level for early adolescents had explained 7,5%, gender 4,8%, avoidant attachment level for early adolescents 3,2%, perceived father?s democratic attitude 1,7%, middle self-esteem level 1,1%, lower self-esteem 2% and perceived father?s authoritarian attitude 0,7% of total variance of victim scores. These variables accounted for 21,1% of the total variance of victim scores. The findings showed that age is the primary and attachment level for early adolescents is the secondary variable in predicting bully scores, perceived parental attitude and school satisfaction variables. As a second result finding of the present research showed that attachment level for early adolescents is the primary and age is the secondary important variable in predicting victim scores and these are followed by perceived parental attitudes and self esteem.