Brezilya ritimlerinin gitarla icrası örneğinden yola çıkarak asma davul ritimlerinin gitara uyarlanması
The adaptation of traditional drum rhythms to theguitar inspired by the performance of Brazilian rhythmswith guitar
  1. Tez No: 599535
  2. Yazar: GÜNEŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAİL YAVUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, klasik gitarın Anadolu halk müziği icrasındaki ritmik kullanımına bir katkı sunma çabasıdır. Halk müziğimizdeki zengin ritmik yapıların gitarla icrası elbette önceden yapılmıştır. Basit, birleşik ve karma zamanlı ritimler gitarla, esas olarak icra edilen ritmin ana örüntüsünü ve ana vurgularını duyuracak şekilde çalınmaktadır. Bu kullanımı zenginleştirmek için asma davul ritimlerinin önemli bir referans olabileceğini düşünüyoruz. Halk oyunlarımıza eşlik eden ve bu eşlik esnasında oyundaki farklı figür nüanslarını vurgulamak ve oyuna canlılık katmak amacıyla yoğun bir senkop kullanımına rastladığımız asma davul ritimleri bu yönüyle halk müziğimizde kullanılan çeşitli ritmik yapıların en zengin örneklerini vermektedir. Asma davul ritimlerinin gitara uyarlanmasını pratiğe dökmek istediğimizde elbette ne tür bir gitarın ve hangi gitar üslubunun uygulanacağını belirlememiz gerekir. Böyle bir çalışmada Brezilya gitarı geleneğinin verimli bir yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz. Bunun başlıca iki sebebi vardır. Birincisi Afrika, Avrupa ve yerli müzik kültürlerinin bileşkesi olarak şekillenen Afro-Brezilya ritimlerindeki senkoplu yapılar asma davul icrasında uygulanan senkoplu yapılarla benzeşmekte, yer yer aynılaşmaktadır. Çok geniş bir repertuara sahip Brezilya gitarında kullanılan ritmik yapıların asma davuldaki ritmik kullanımlara olan benzerliği önemli bir avantaj sunmaktadır. İkinci olarak da Brezilya gitarı solist bir enstrüman olarak da oldukça gelişmiş olmakla beraber hâlâ Brezilya müziğinin başlıca vokal ve solo enstrüman eşlikçisi konumundadır. Bu da söz konusu ritmik yapıların berrak bir biçimde duyulabilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmayı gerçekleştirirken, halihazırda basılmış olan Brezilya müziğindeki ritmik dağarcığı ayrıntılı bir biçimde gösteren ilgili metotlardan faydalandık. İcra önerimize kaynak olacak olan asma davul ritimleri içinse İTÜ TMDK bünyesinde yazılmış tezlerde transkript edilmiş ve halk oyunları bölümünde kullanılan notalardan da faydalanmakla birlikte, özellikle zengin ve verimli bir malzeme ortaya çıkarabilmek adına düm, tek, kasnak, çember, zızlama, yek varyasyonlarını en zengin biçimde kullanmış icra kayıtlarından kendi yaptığımız transkripsiyonları kullanmaya öncelik verdik. Çalışmamızda kullandığımız ritmik kalıpları dört oyun ve müzik türüyle sınırladık: Halaylar, zeybekler, 9 zamanlı karşılamalar ve horonlar. Son olarak uyarlama ve icra önerimizi ayrıntılı bir şekilde anlatıp, kaynak olarak aldığımız asma davul transkripsiyonlarından gitar için düzenlenmiş çok sayıda çeşitleme yazdık. Bu çeşitlemelerde gitara uyarlanmış söz konusu ritmik kalıpların bir esere eşlik veya bir besteleme çalışması esnasında kullanımını esas aldık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to contribute to the rhythmic use of classical guitar in Anatolian folk music. The rich rhythmic structures of our folk music have already been performed with guitar in the past. Simple, unified and composite rhythms are played with guitar, mainly to highlight the main pattern and the main emphasis of the rhythm. We believe that rhythms of the traditional drum can be an important reference to enrich this use. In this respect the drum rhythms which accompany our folk dances and which use intensive syncope in order to emphasize the different figure nuances in the dance and add vitality to the dance, give the richest examples of the various rhythmic structures used in our folk music. In an effort to adapt the traditional drum rhythms to the guitar, we need to determine what kind of a guitar and which guitar style we will use. In this study, we thought that Brazilian guitar tradition can be an efficient guide. There are two main reasons for this. First, the syncope structures in afro-Brazilian rhythms created through the intertwining of the African, European and indigenous musical cultures, are very similar and sometimes even analogue to syncope structures in our traditional drums. This similarity between the rhythmic structures used in the Brazilian guitar that has a wide repertoire, and the rhythmic uses in our traditional drum offers a significant advantage. Secondly, although the Brazilian guitar is an advanced solo instrument, it is still mainly a vocal and solo companion in the Brazilian music. This position allows clear rhythmic structures to be heard. In our study, we have benefited from the relevant methods already published showing in detail the rhythmic repertoire of the Brazilian music. For the Turkish drum rhythms which we have used as a source for our performance proposals, we have benefitted from the notes transcribed in the theses written within the body of İTÜ TMDK and from the notes used in the folk dances section; yet, in order to bring out a rich and productive material, we have prioritized the use of our own transcripts from the performance records that have used the düm, tek, kasnak, çember, zızlama and yek variations in the richest way. We have limited the rhythmic patterns that we used in our study with four dance and music forms: Halay, Zeybek, 9 beat Karşılama and Horon. Finally, we have described the adaptation and performance proposal in detail, and we have developed a number of variations arranged for the guitar from the the drum transcriptions that we took as a source. The variations of these rhythmic patterns that are adapted to the guitar are proposed mainly to accompany a work or to be used for compositions.