Heitor Villa-Lobos'un gitar müziğine yaklaşımının gitar için yazdığı 5 prelüd üzerinden incelenmesi
Examination of Heitor Villa-Lobos' approach to guitar music through 5 preludes written for guitar
  1. Tez No: 552384
  2. Yazar: UMUT SÜME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Heitor Villa Lobos'un gitar müziğine yaklaşımı biçim, armoni, ritim ve gitarın teknik açıdan değerlendirilişi ve bestecinin kompozisyonal dili incelenmiştir. Bu bağlamda Heitor Villa-Lobos, Brezilya halk müziğini Klasik müzik ile harmanlayıp dünya çapında bir besteci olmuştur. Paris'de yaşadığı dönemde izlenimci müzik akımından etkilenmesi gitara yeni teknikler ve yaklaşımlar kazandırmasına ilham kaynağı olmuştur. Gençliğinde yaptığı Amazon seyahatleri sırasında yerlilerin etkisini müziğine yansıtmıştır. Heitor Villa-Lobos, Bach'ın müziğine bir ömür boyu sevgi ve saygı gösterdi. Müziklerinde Bach'dan teknikler kullandı. Andres Segovia ile tanışması Lobos'u gitar müziği yazma konusunda motive etti ve birçok gitar eserini Segovia 'ya ithaf etti. Lobos gitar müziği dışında da orkestra eserleri dahil yaklaşık bin eser yazdı. Brezilya esintili melodik ve ritmik yapıyı Klasik müziğin içine dahil etti. Bu çalışmada Lobos'un gitar için yazdığı 5 prelüde üzerinden Lobos'un hayatına yer etmiş etkileri ve gitar için yeni yaklaşımda bulunduğu gitar teknikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heitor Villa Lobos' approach to guitar music is examined with technique, harmony, rhythm and the technical evaluation of the guitar and the style of the composer. In this context, Heitor Villa-Lobos blended Brazilian folk music with classical music and became a national composer throughout the world. Impressed by the Impressionist music movement during his time in Paris, he inspired new techniques and approaches to the guitar. The influence of the locals during his Amazon's journeys in his youth was reflected in his music. Heitor Villa-Lobos showed a lifelong love and respect for Bach's music. He used techniques from Bach in his music. His meeting with Andres Segovia motivated Lobos to write guitar music and dedicated many guitar pieces to Segovia. Lobos wrote about a thousand works, including orchestral works, out of guitar music. The Brazilian inspired melodies and rhythmic structure were included in classical music. In this study, the effects of Lobos's music and new guitar techniques were examined through 5 preludes written by Lobos for guitar.