Altındere Vadisi Ulusal Parkı uzun devreli gelişme planlamasına yönelik araştırmalar
  1. Tez No: 22179
  2. Yazar: İSMAİL MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Teknolojik gelişme, kentleşme ve artan nüfus doğal çevrenin bozulmasına neden olmaktadır. Artık; toplumların doğayı tahrip etmeden yararlanma politikları evrensel düzeyde gelişmişlik ölçütü olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Ulusal Parklar da bir ülkenin doğaya yaklaşımı' nın göstergesi olmaktadır. Günümüzde, doğal alanların bozul madan çok yönlü olarak insan gereksinmelerini karşılayabil mesi, ancak koruma-kullanma dengesini sağlayıcı bir planlama ile olabileceği yadsınmaz bir gerçektir. Bu araştırma ile ender güzelliklere sahip olan Altın- dere Vadisi Ulusal Parkı 'ndan, koruma ilkesi Sn plana alına rak, çok yönlü yararlanmayı sağlayıcı olan uzun devreli ge lişme planlamasına yönelik veriler oluşturma amaçlanmıştır. öncelikle, araştırma alanı olan Altındere Vadisi Ulusal Parkı kaynak değerleri irdelenerek, mevcut durum ortaya konmuştur. Daha sonra Ulusal Park 'tan yararlanan toplum çeşitli yönleriyle tanımlanmıştır. Yararlanan toplumun demografik yapısı, istemleri, eğilimleri, parka bakış açıla rı ve yararlanma biçimleri ayrıntılı bir şekilde saptanmış tır. Araştırmada, yerli ve yabancı kullanıcı topluma yönelik tüm saptamalar 2459 birey üzerinde anket uygulaması yapılarak sağlanmıştır. Araştırma sonunda, ziyaretçilerin demografik özellikler bakımından genç ve orta yaş ağırlıklı olduğu ortaya çıkmış tır. Gelen ziyaretçilerden bir çoğu yüksek okul mezunudur. Mesleki yönden ise; öğretim, müh-mimar ve tıpla ilgili meslekler ilk üç sırada yer almaktadır. Araştırmanın sonuç bölümünde ise Altındere Vadisi Ulusal Parkı Uzun Devreli Gelişme Planlaması 'na yönelik ilke ve öneriler getirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Technological development, urbanization and over population have been spoiling nature and the environment. At present, societies have the policy of using nature without spoiling it and this has been accepted as a universal criteria for development. So, the national parks are also a sign of the national approach to nature. It is certain that yhe natural areas being used in various ways to provide the human needs should be planned according to their use and preservation of their balance. In this research, The National Park of ALTINDERE VALLEY which has a unique and marvellous beauty has been searched. A long-term development plan which can provide the various uses of the national park preserving the wildlife with the primary preservation principle, has been discussed. As a first step, the present sources of the“research area”have been taken into consideration and the society using this park in several ways has been described. The demographic structure, demands, tendencies and approaches of the park users have been investigated in detail. In the study, 2459 foreign and native people were interviewed. As a result, it was seen that the majority of the park visitors and users was generally young middle aged and mostly university graduates. If jobs were taken into consideration, it was seen that teachers, engineers, architects and medical professionals represented the majority. IXIn the conclusion, this research offers some principles and suggestions for a long-term development plan of the ALTIMDERE VALLEY National Park.