Trabzon-Maçka Altındere vadisi milli parkının rekreasyonel potansiyelinin belirlenmesi ve turizm etkinliklerine katılan kişilerin kişilik tiplerine göre memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi
To determine the recreational potential of Trabzon – Maçka Altındere valley national park and measurement of satisfaction levels of people who participate in tourism activities according to personalty types
  1. Tez No: 483162
  2. Yazar: MEHMET MERT PASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Rekreasyon kavramı genel olarak yenilenme ve canlanma olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin arzu ve gereksinimlerinin çok hızlı değiştiği günümüzde milli parkların önemi artmaktadır. Bu çalışmada Altındere Vadisi Milli Parkını ziyaret eden 497 ziyaretçinin demografik ve Eysenck kişilik anketi gözden geçirilmiş/kısaltılmış formundan yararlanılarak, ziyaretçilerin dışa dönüklük, yalan, psikotisizm ve nörotisizm kişilik tipleri incelenerek milli parkta yaptıkları faaliyetler, bu faaliyetlerin sıklıkları ve memnuniyet, memnuniyetsizlik düzeyleri incelenmektedir. Araştırmada dışa dönüklük, nörotisizm ve psikotisizm kişilik tiplerinin gelir durumuna göre farklılaştığı tespit edilmektedir. Dışadönük kişilik tipine sahip olan bireylerin diğer insanlarla beraber olmak için milli parkı ziyaret etmektedir. Nörotisizm kişilik tipine sahip bireyler ise yürüyüş, koşu, spor yapmak gibi nedenler için milli parkı ziyaret etmektedirler. Araştırmada ayrıca bakımsızlık, altyapı eksikliği gibi sebepler memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Memnuniyet nedenlerinin geliştirilip, memnuniyetsizliğe sebep olan eksiklerin giderilmesi Altındere Vadisi Milli Parkına ziyarete gelen ziyaretçilerin sayısında, kalış sürelerinde ve memnuniyet düzeylerinde artış sağlayacağı beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of recreation, in general, is defined a renewal and revival. The importance of national parks are on the rise whilst desires and needs of individuals are changing rapidly in these days. In this study, demographic and Eysenck personality survey of 497 visitors who visrted Altındere Valley National Park has been examined. By using the abbreviated form, types of personalities of the visitors have been analysed in terms of extroversion, lie, psychoticizm and neuroticism, as well as the activities in the national park, frequency of these activities, satisfaction and level of dissatisfaction have been studied. The research has identified that extroversion, neuroticism and psychoticizm types vary according to the level of income, individuals who have extroversion visit national park; to be with other people and prefer the national park for the view and natural beauty. Neuroticism type individuals visit national park for walking, jogging and sport activities. The research also showed that such as neglect, lack of infrastructure are causes for dissatisfaction. Improving upon the causes of satisfaction and over coming the reasons for dissatisfaction will have an impact on duration of visitors and the level of dissatisfaction in Altindere Valley National Park