Impact of information type in trust formation
Bigi ceşitlerinin güven üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 221807
  2. Yazar: ABBAS YAGHOBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İş yaşamındaki her davranışın anahtar unsuru olan güven son yıllarda önem kazanarak akademik çevre ve iş dünyasının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Akademik çevre güven tanımı için çok geniş seçenekler sunmuştur. Güven için ortak bir tanımın olmayışı ve dolayısıyla bu konudaki ortaya çıkan uzlaşmazlık akademik çevreyi de tatmin etmemiştir. Güvenilecek kişi hakkında edinilen izlenim, güvene yatkınlık ve güvenenin destekleyeceği davranışlara yönelik isteğe yol açıp açmayacağı etkisi incelendi. Destekleyecek davranışlara yönelik istek bağımlı değişken olarak araştırma modelinde yer almaktadır. İzlenim ve güvenin destekleyeceği davranışlara yönelik istek üzerindeki etkisi incelendi. İstatistik analiz sonuçları araştırma modeli ve hipotezleri desteklemektedir. Sonuçlar duygusal ve iş davranışı bilgilerinin izlenim üzerinde anlamlı etkisi olduğunu ortaya koymakta ve onların güven ve güvenilen kişiyi destekleme isteği üzerinde anlamlı etki yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Trust is a key lubricant in a cooperative behavior and as a concept has gained popularity and attention in public and academic debates over recent years. Scholars have introduced a wide variety of definitions for trust, leading to a confusing picture of trust. However, they are not satisfied with the lack of consensus about the meaning of trust among themselves. Impression of Truster about trustee, tendency to trust, and whether or not Truster will show any willingness to support the trustee were studied. Willingness to support has taken place as dependent variable in the research model. Effects of impression and trust on willingness to support have been investigated. Statistical analysis results supported the research model and all hypotheses. Results indicate that emotion and work behavior information have significant effect on impression, which shows their significant effect on trust and willingness to support.