Türkiye ve Kanada'da iş sağlığı ve güvenliği sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of occupational health and safety systems in Türkiye and Canada
- Tez No: 984530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Türkiye ve Kanada'daki iş sağlığı ve güvenliği (İSG) sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada mevzuat yapısı, kurumsal organizasyon, denetim mekanizmaları, iş kazası ve meslek hastalıkları verileri, çalışan katılımı ve işveren yükümlülükleri ele alınmıştır. Veriler, Türkiye için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu; Kanada için WorkSafeBC ve Canadian Centre for Occupational Health and Safety raporlarından, ayrıca ILO ve WHO gibi uluslararası kaynaklardan elde edilmiştir. Bulgular, Türkiye'de iş kazalarının yüksek, meslek hastalıklarının düşük raporlandığını; Kanada'da ise iş kazalarının görece düşük, meslek hastalıklarının ise daha görünür olduğunu göstermektedir. Türkiye'de denetim merkezi ve belge odaklı, Kanada'da ise çalışan katılımına dayalı ve rehberlik edici bir yapıya sahiptir. Eğitim süreçleri Türkiye'de zorunluluk temelli, Kanada'da ise sürekli gelişime dayalıdır. Sonuç olarak Türkiye'de mevzuat güçlü ancak uygulama zayıf kalmakta, Kanada'da ise çalışan katılımı ve önleyici yaklaşım sistemin etkinliğini artırmaktadır. Türkiye için Kanada'dan örnek alınabilecek unsurlar arasında çalışan katılımı, rehberlik odaklı denetim ve meslek hastalıklarının raporlanmasına yönelik mekanizmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of occupational health and safety (OHS) systems in Türkiye and Canada. The study examines the legal framework, institutional organization, inspection mechanisms, occupational accident and disease data, worker participation, and employer responsibilities. Data were obtained from reports of the Turkish Ministry of Labour and Social Security and the Social Security Institution, as well as from Canadian sources such as WorkSafeBC and the Canadian Centre for Occupational Health and Safety. International organizations including the ILO and WHO were also referenced. Findings indicate that Türkiye records higher rates of occupational accidents but underreports occupational diseases, while Canada shows lower accident rates but a higher visibility of occupational diseases. Inspections in Türkiye are centralized and document-oriented, whereas in Canada they emphasize worker participation and guidance. Training processes in Türkiye are mainly obligation-based, while Canada adopts a continuous professional development approach. In conclusion, Türkiye has a strong legislative base but weak enforcement, while Canada benefits from proactive measures and worker involvement. Lessons that Türkiye may draw from Canada include stronger worker participation, guidance-based inspections, and more effective reporting of occupational diseases.