Homojen dolgu barajların şev stabilite analizinin bilgisayar uyarlaması
- Tez No: 22186
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR ÖNSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaşadığımız çağın ileri teknik gelişimlerinden biri olan bilgisayar, zamanı insan beyin gücüne göre oldukça ekonomik olarak kullanması nedeniyle tüm uygulama alanlarında yarar¬ lanılan bir araçtır. Oldukça yaygın uygulama alanına sahip olan İnşaat Mühen¬ disliğinde ise, kullanılan hesap yöntemlerinin çoğu uzun za¬ man almaktadır. Bunlardan biri olan şev stabilite hesapları¬ na belirli bir işlemin ard arda yinelenmesi sonucu çözüm ge¬ tiren Bishop Yöntemi de insan emeğinin ve zamanın kaybına neden olmaktadır. Bu durum, çağdaş bir yaşam için bilimsel çalışmaların ürünü olarak ortaya çıkan bilgisayardan yarar¬ lanmayı gerekli kılmaktadır. Bu düşünceden hareketle Bishop Yönteminin bilgisayar programı yapılmıştır. Konu ile ilgili ön çalışmalardan yararlanılarak, çeşitli uygulamalar sonucu bir program geliştirilmiştir. Geliştiri¬ len bu programa uygulanan sayısal Örneklerin sonuçları, elle yapılan hesaplarla bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Aralarındaki farkın programın kullanılmasını gerekli kılacak sınırlar içinde kaldığı görülmüştür. Program uygulama kolaylığı nedeniyle BASIC dilinde yazıl¬ mış olup, gerekli çalışmalar DS± 22. Bölge Müdürlüğü Bilgisa¬ yar servisindeki IBM uyumlu personel computurler kullanı¬ larak yürütülmüştür. Geliştirilen program toprak dolgu barajların tümüne uygu¬ lanamamaktadır. Birtakım kabuller yapılmıştır. Başlangıçta daha fazla olan bu kabuller adım adım ilerleyerek daha aza indirilmeye çalışılmıştır. Her adımda elde edilen programa bir örnek uygulanmış olup bulunan ara değerler ve sonuçlar elle yapılan hesaplarla karşılaştırılarak programın doğru olarak geliştirilmesi sağlanmıştır. Buna paralel olarak verilerin en az sayıda olmasına ça¬ lışılmıştır. Homogen dolgu barajların memba şevi stabilite hesaplarında kullanılan bu programın öneriler bölümünde eleştirisi yapılmıştır. Ayrıca programın geliştirilmesi için ne gibi çalışmaların yapılabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer which is öne of the tecbnically developed instrument in our age is used ali the application area very widely because of its speed in comparison with human brain. Most of the calculation methods used in Çivil Engineering which has. wide" application field needs much time. Bishop Method which is used to solve the stability Analysis using the specific calculations wastes the time and labor. So it is necessary to use the cumputer for living contemporary. Because of this idea computer programme of the Bishop Method was prepared.in this study. Firstly öne programme was developed using the studies which are known beforhand. The programme results were compared the hand calculations. it was seen that the difference was within the acceptable limits. Programme was written in Basic language because of its easy use and prepared at IBM personel computer in the DSİ computer service. This program can't be applied ali the Earth Dams. Some acceptances were made. Acceptances which are so many at the begining are made lesser every calculation step. Program whlch has been developed every step is aplied öne numerical example and results are compared the hand calculations to develope the programme correctly. At the same time datas are kept the least number. This programme can be used to determine the slope stability of the upstream slope of homogen embakment dams at the full reservoir conditions. it is discussed and proposed what can be done to develope the programme much more at the proposed division.