Deneysel bir cnc freze için donanım, yazılım ve komut dili tasarımı
Experimental one of freeze for mechanical hardware, software and command lanquage design
  1. Tez No: 221951
  2. Yazar: İZZET TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, CNC ve benzeri robot sistemlerinde eksen motorları için kullanılanalgoritmalar yerine 3 boyutlu çizim algoritmalarının kullanılabileceği gösterilmektedir.Yöntem, tarafımızdan geliştirilmekte olan 3 boyutlu bir CNC tezgahındakullanılmaktadır.Geliştirilen sistem; bilgisayar üzerinde çalışan programlama editörü ve bu editördengelen bilgilerin işlenip ekran üzerine 2 boyutlu, 3 boyutlu ve 3 boyutlu tel kafes çizimteknikleriyle görüntü elde eden simülatör, model bir CNC freze tipi tezgah prototipi vesimülatör ile prototip haberleşmesini sağlayan elektronik devreden oluşmaktadır.Geliştirilen sistemle; eksenleri hareket ettirecek olan motorların hızları sabit tutularak,yön ve hareket parametreleriyle motorlara hareketlilik kazandırılmaktadır.Kullanılan yöntemin diğer yöntemlere göre daha kullanışlı olduğu düşünülmektedir.Bu tez 2006 yılında yapılmıştır ve 72 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is shown that 3D drawing algorithms can be used instead of speedcontrol algorithms for the axis motors in the robot systems like CNC and etc. Thismethod is used in a 3D CNC workbench which is developed by us.The developing system consists of a programming editor which works on computer, asimulator which processes the information gained from the editor and creates images byusing 2D, 3D and 3D wire-frame drawing techniques, and a model prototype of CNCfreeze type workbench. This system also includes an electronic circuit which involves incommunication between the simulator and the prototype.With this developing system, axis motors will be kept at constant speed and theirmovement is provided by direction and action parameters.It is thought that this method is more useful than speed-control method.This thesis is done in 2006 and consists of 72 pages.