AA 6063 alüminyum alaşımının düşey sürekli döküm yönteminde üretim parametrelerinin geliştirilmesi
Improvement of product parameters of 6063 aluminium alloy on the vertical continuous casting method
- Tez No: 222080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, AA 6063 Alüminyum alaşımının düşey sürekli döküm yöntemi için ideal döküm parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için biletler düşey sürekli döküm yöntemi kullanılarak farklı metal sıcaklıkları, döküm hızları ve döküm soğutma suyu debisi değerlerinde üretilmişlerdir. Döküm halde ve homojenleştirme ısıl işlemi uygulanmış olarak iki farklı koşulda biletlerden numuneler hazırlanmıştır. Homojenleştirme ısıl işlemi 580oC'de 4 saatte gerçekleştirilmiştir. Her gruptaki numuneler mikroyapı incelemelerine ve mekanik özelliklerini belirlemek için sertlik, çekme ve darbe deneylerine maruz bırakılmışlardır. Mekanik deneylerin sonuçlarına göre en iyi döküm parametreleri belirlenmiştir.Uygulanan deneylerin sonucunda mekanik özelliklerin metal sıcaklığı ve döküm hızına bağlı olarak değiştiği ve en ideal döküm parametrelerinin; 690 oC metal sıcaklığı, 100-110mm/dak. döküm hızı ve 140m3/h döküm suyu debisi değeri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the optimum casting parameters of AA 6063 aluminium alloy for DC Casting method. For this purpose, billets were produced by the DC Casting method at different metal temperatures, casting speeds and casting cooling water flow rate. The samples were prepared from billets in as-cast and homogenised conditions. Homogenization was carried out at 580 oC in 4 hours. Specimens in each group were exposed to microstructure characterization, hardness test and mechanic tests for determining tensile strenght and toughness. The best casting parameters were determined according to the mechanical experimental results.As a results of the experiments, it was observed that the mechanical properties changed depending on metal temperatures and casting speed, and the best casting parameters were detemined as 690 oC metal temperature, 100-110 mm/min. casting speed and 140 m3/h casting cooling water flow rate.