Turfanda çilek ve kırmızı örümcek populasyonları arasındaki ilişkiler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 22209
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
E T Bu çalışmada, Antalya koşullarında yaygın olarak yetiştirilen Aliso, Cruz, Tufts ve Vista çilek çeşitle rinde Tetranychus cinnabar i nus (Boisduval) (Acarina: Tetlranychidae) 'un populasyon seviyeleri ile yüksek tü- nellerdeki çileklerin verim ve kalitesine etkileri araş tırılmıştır. Yaz dikim yöntemine göre 7 Ağustos 1990 da dikim yapılmıştır. T\_ cinnabar i nus. bu tarihten sonra 0,05 kırmızıörümcek/cm2 seviyesi (tüm biyolojik dönemler) ile ilk olarak 22 Ocak'ta yüksek tünellerdeki cruz çeşidinde görülmüştür. Bitkiler, 5 Mart-12 Nisan tarihleri ara sında deneme alanındaki çilek fideliği ve içerdeki fa sulyelerden toplanan T\ cinnabar i nus ile bulaştırılmış tır. 4 Nisan-13 Haziran tarihleri arasındaki T\ cinna bar i mis' un populasyon dalgalanmaları haftalık aralıklar la izlenmiştir. Populasyon, 4 Nisan'dan itibaren düzen li bir şekilde artmaya başlamış, alçak tünellerdeki Cruz ve Vista çeşitleri hariç, her iki ortamdaki bütün çeşit lerde 16 Mayıs' ta en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Bu ta rihten sonra populasyon yavaş yavaş azalarak 13 Haziran' da kaybolmuştur. T\_ cinnabar i nus 'un populasyon yoğun luğu bakımından çilek çeşitleri arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Fakat yüksek tünellerdeki po pulasyon alçak tünellerden önemli ölçüde daha fazla ol muştur. T. cinnabar i nus 'un önemli predatörlerinden, Scolothrips longicornis Priesner, stethorus gilvifrons Mulsant, neuropter ile cecidomyiid (Diptera) ' ler bulun muştur. Bulaşık bitkilerde, meyve verimi ile büyüklüğü önemli ölçüde azalmıştır. Çiçek ve meyve sayısı ile meyve tutma oranı, T. cinnabarinus'tan etkilenmemiştir. Bulaşık bitkilerdeki kuru madde miktarlarında ise önemli artışlar, görülmüştür. Vista çeşidi, genel olarak diğer üç çeşide göre T± c i nnabar i nus ' tan daha az etkilenmiş tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The investigations on The Relationships Between Spider Mite Populations and Early Season Strawberries”In this study the population levels of Tetran- ychus cinnabar i nus (Boisduval) (AcarinarTetranychidae), on commonly breed strawberry varieties, Aliso, Cruz Tufts and Vista in Antalya conditions was investigated. The effect of T. cinnabar i nus populations to the strawberry yields in walk-in plastic tunnels was also investigated. According to the summer planting method the fre- ezed seedling plants were transplanted on 7 August 1990. T. cinnabar i nus was found in Cruz variety in walk- in pastic tunnel on 22 January for the first time with a density of 0,05 mite/cm2. Strawberry plants were ino culated by T. cinnabarinus between 5 March and 12 April 1990. T. cinnabarinus was obtained from the strawberry seedlings grown in the experimental area and from been plants, grown indoors. The fluctuations of T. cinnabarinus populations were investigated between 4 April and 13 June 1991. The populations started to increase regulary from 4 April on. Except for the Cruz and vista varieties in the walk-out plastic tunnels, in the both growing conditions T. cinnabarinus populations peaked at the 16 May 1991. Regarding the levels of spider mite populations there were no significant differences between strawberry vari eties in the both growing conditions.