Genelleştirilmiş türevli asal halkalar
Prime rings with generalized derivation
  1. Tez No: 222221
  2. Yazar: EMİNE KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türev yardımıyla bir halkanın komütatifliğinin araştırılması konusu özetlenerek, Lie idealler ve (sigma,tau)- Lie idealler için bazı sonuçların bulunmasını amaçlayan bu çalışmada aşağıdaki yol izlenmiştir:I. bölümde araştırılan konularla ilgili genel bilgiler verilerek, II. Bölümde genelleştirilen sonuçlarla ilgili yapılmış olan çalışmalar özetlenecektir.III. bölümde Posner' ın ( Posner, 1957, Teorem 2) ve Daif ve Bell' in ( Daif ve Bell, 1992, Teorem 3) teoremleri, R asal halkasının sıfırdan farklı Lie ideali ve genelleştirilmiş türevi için ispatlanacaktır.IV. bölümde ise genelleştirilmiş türevli (sigma,tau)? Lie ideallerle ile ilgili bazı sonuçlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
The plan followed in this work, which aims at the study of some paper for Lie ideal and (sigma,tau)- Lie ideal have been summarized the subject of commutativity of ring through derivation.In chapter one, general information about researched has been given, in chapter two the studies about generalized results have been summarized.In chapter three, Posner? s ( Posner, 1957, Theorem 2) and Daif and Bell? s ( Daif and Bell, 1992, Theorem 3) theorems have been proved for a nonzero Lie ideal of prime ring with generalized derivation.In chapter four, some results about (sigma,tau)? Lie ideals with generalized derivation have been given.