Amasya Orman Bölge Müdürlüğü sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcerelerinin biyokütle tablolarının düzenlenmesi (Kunduz örneği)
Costruction of biomass tables of scotchpine (Pinus sylvestris L.) in Amasya Forest Regional headquarter (A case study of Kunduz planing unit)
- Tez No: 270663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, içerisindeki Sarıçam mesçerelerinin tek ağaç biyokütle miktarlarının tahmin edilebilmesidir. Yaş ve kuru biyokütle tablolarının düzenlenebilmesi için Amasya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinden 32 adet örnek alan alınmış, 50 örnek ağaç seçilmiş ve bu deneme ağaçlarının verilerinden yararlanılmıştır. Örnek ağaçların seçiminde; ağaçların değişik çap ve boy kademesinde, canlı, tepesi sağlam, tek gövdeli ve sağlıklı olmasına özen gösterilmiştir.Örnek ağaçlar yerden 30 cm yükseklikten kesilmiş, gövde dipten tepeye doğru 1.3m 3.3m şeklinde 2 m' lik seksiyonlar halinde çapları ölçülmüş, Her gövde kesitinin ortasından 5 cm kalınlığında örnek kesit alınmıştır. Ağaç kesitlerinin, canlı ve kuru dalların ağırlıkları ayrı ayrı belirlenmiştir. Dalcık ve yaprakların yaş ağırlığı birlikte saptanmıştır. Gövdenin örnek kesitleri, canlı dalların örnekleri, dalcık ve yaprakların örnekleri alınmıştır. Bütün örnekler daha sonraki ölçümler için laboratuara götürülmüştür.Biyokütle tablolarının düzenlenmesi için dokuz adet denklem denemiş, en uygun denklemin belirlenmesi için R2, Syx ölçütleri kullanılmıştır. En uygun modellerin belirlenmesinden sonra kontrol verileri ile genel bazda uygulanabilirlikleri test edilerek 0.05 önem düzeyinde, bu modellerin kullanılabileceğine karar verilmiştir.Tek girişli gövde ve tüm ağacın yaş ve kuru biyokütle tabloları denklemine göre, dal ve ibre yaş ve kuru ağırlık tabloları denklemine göre, kabuk denklemine göre düzenlenmiştir.Belirlenen denklemler kullanılarak örnek alanlardaki toprak üstü biyokütle miktarı saptanmıştır. Tek ağaçta bir gövde biyokütlesinin 11.48-1581.92 kg, dal biyokütlesinin 2.34-347.53 kg, ibre biyokütlesinin 2.81-197.08 kg, tüm ağacın biyokütlesinin ise 12.66-1788.05 kg arasında değiştiği belirlenmiştir. Hektardaki gövde biyokütlesi 42-267 ton, dal biyokütlesi 4-175 ton, ibre biyokütlesi 4.4-65 ton, tüm ağacın biyokütlesinin ise 51-287 ton arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the biomass of scotchpine stands as single tree in Amasya Forest Regional Headquarter. A total of 32 sample areas was choosen and 50 sample trees choosen, one tree from each sample area was examined. Choosen of the sample treess , was taken care of different diameter breast height and tree height classes, live, robust hill, one body and healthy.Sample trees were cut down from 30 cm heigth, the body were measured from the top to the bottom,1.3m,3.3 m form of 2 m diameter sections. Sample disck with 5 cm thickness were taken from the middle of all stem sections. Gren mass of the baranches; live and dead, were taken and recorded. Sample oe stem discks, samples of live branches, samples of twigs and leaves were collected. All samples were brought to the laboratory for later measurements.Contructing single entry tree biomass tables, total nine equations are examined according to 2 performance criteria standart error of the estimate and R square. Comparisons are made to determine which equations provides the best overall fit to a set of validation data for Pinus sylvestris L. The results indicate that the best model chosen from the equations can be used for Vezirköprü region at 0.05 significant level.Single entry stem and all tree biomass, branch and needles biomass and bark biomass table are constructed as explicted form using the regression equations , , respectively.Determined using the equations above ground biomass in the amount of samples were. İn the Single tree, were determined stem biomass varied from 11.48 to 1581.92 kg, branch biomass varied from 2.34 to 347.53, needle biomass varied from 2.81 to 197.08 kg , all tree biomass varied from 12.66 to 1788.05 kg. In hectar, were determined stem biomass varied from 42 to 267 tones, branch biomass varied from 4 to 175 tones, needle biomass varied from 4.4 to 65 tones, all tree biomass varied from 51 to 287 tones.