An investigation of a sensitive voltammetric method for determination of chromium (VI) in presence of chromium (III) and its application to leather
Cr(III) varlığında cr(VI)?nın duyar tayinine ilişkin voltammetrik yöntem geliştirilmesi, deri örneklerine uygulanması
  1. Tez No: 222976
  2. Yazar: DENİZ KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Krom doğada Cr(III) ve Cr(VI) yükseltgenme basamaklarında bulunmaktadır. Cr(III) glikoz, lipit ve protein metabolizmasında memeliler için temel element olmakla birlikte Cr(VI) hücre membranına CrO42- veya HCrO4- olarak difüzlenerek biyolojik molekülleri yükseltgediğinden yüksek toksik etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle Cr(III) varlığında Cr(VI)'nın duyar tayinine ilişkin yöntem geliştirmek son yıllarda önem kazanmıştır.Dericilik sanayinde Cr(III) tuzlarının önemi büyüktür. Hamderiler tabaklama adı verilen işlemle amino asit ve proteinlerle kompleks oluşturan Cr(III) tuzları ile tepkimeye sokularak çevre koşullarına karşı dayanıklı hale getirilir. İşlenti ve ve sonrasındaki saklama koşullarında yükseltgenme sonucu deri örneklerinde Cr(VI) derişimleri saptanmıştır.Bu çalışma kapsamında Cr(VI)'nın duyar tayini için katalitik adsorptif katodik sıyırma voltammetrik yöntem (Cat-AdCSV) kullanılmıştır. Deri örneklerinin içeriğindeki Cr(VI) IUC 18 standart yöntemine göre ekstrakte edildikten sonra dietilentriamin penta asetik asit (DTPA) varlığında asılı civa damla elektrotta -900 mV'da Cr(III)'e indirgenmiş, oluşan DTPA-Cr(III) kompleksinin nitratın katalitik etkisi ile Cr(II)'ye indirgenme piki izlenerek, biriktirme potansiyeli, süresi, pH v.b. optimize edilen koşullarda Cr(VI) ppb altı derişimlerde saptanabilmiştir.Cr(III) iyonlarının girişimini gidermede nitrilotri asetik asit ile maskeleme ve iyon değiştirici reçineler kullanılmıştır. İyon değiştirici reçinelerin etkinliği ICP-OES tekniğiyle incelenmiştir.Farklı deri örneklerindeki Cr(VI) miktarları aynı zamanda spektrofotometrik yolla 1,5 difenil karbazit reaktifi ile oluşturduğu renk şiddetinden yararlanılarak saptanmıştır (IUC18). Voltammetrik yöntemle elde edilen sonuçlar IUC 18 standart spektroskopik yöntemle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chromium exists in its two oxidation states Cr(III) and Cr(VI) in nature. Cr(III) is an essential element for mammals in glucose, lipid and protein metabolism, however Cr(VI) has an toxic impact due to its oxidizing effect on biological molecules by diffusion into cell membrane as CrO42- or HCrO4-. Therefore developing methods for sensitive determination of Cr(VI) in the presence of Cr(III) has gained importance in recent years.The importance of chromium salts in leather industry is very significant. Raw hides or skins were provided resistance to environmental impacts with a process called tanning, in which raw hides or skins were reacted with Cr(III) salts that forms complexes with amino acids and proteins. Cr(VI) concentrations were determined in leather samples due to oxidation during processing and subsequent storage conditions.After the content of Cr(VI) in leather samples was extracted according to IUC 18 standard method was reduced to Cr(III) in the presence of DTPA on HMDE at -900mV and by observing the reduction peak of formed DTPA-Cr(III) complex, with the catalytic effect of NO3-, sub-ppb Cr(VI) anaysis were performed under optimised conditions such as deposition potential, deposition time, pH etc.Nitrilotri-acetic acid as a masking agent or ion exchange resins were used in order to eliminate the interference of Cr(III) ions found in medium. Efficiency of ion exchange resins were investigated by ICP-OES.Cr(VI) quantity of different leather samples were determined spectrophotometrically (IUC18) by measuring colour intensity caused by 1,5 diphenyl carbazide reactive.Results which were obtained with voltammetric method, were compared with results obtained using IUC 18 standard spectroscopic method and found to be compatible.