Yağı azaltılmış beyaz peynir üretimi ve özelliklerine homojenizasyonun etkisi
Effect of cream homogenization on the manufacture and characteristics of the reduced fat white cheese
- Tez No: 222979
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE SİBEL AKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yaı azaltılmı beyaz peynir üretiminde peynirin bileimi, proteolizi, yapı ve tekstürel özellikleri, aroma maddeleri, renk ve duyusal özellikleri üzerine krema homojenizasyonunun etkisi + 4ºC'de 90 günlük depolama süresinde incelenmitir. Peynirlerin üretiminde, % 0.05 yalı sütler homojenize edilmi ve edilmemi % 38 yalı krema kullanılarak % 0.75 ve % 1.5 ya oranına standardize edilmitir. Böylece, her bir peynir çeidi için 2000 litre yasız süt kullanılarak, homojenize edilmi ve edilmemi kremalardan yaı azaltılmı ikier tip beyaz peynir olmak üzere dört çeit ürün üretilmitir.
Özet (Çeviri)
The effect of cream homogenization on the composition, proteolysis, textural properties, aroma compounds, colour and sensory characteristics of reduced fat white cheeses was studied during the storage of 90 days at + 4ºC. In the manufacture of cheeses, skim milk containing 0.05 % milk fat was standardized to 0.75 % and 1.5 % milk fat by using homogenized or nonhomogenized cream containing 38 % milk fat. Thus, four different kinds of reduced fat white cheeses were produced from homogenized cream (for two different fat levels) or nonhomogenized cream (for two different fat levels) by using 2000 liter skim milk for each. According to the results obtained from statistical analyses, a significant difference was obtained by cream homogenization in all characteristics of cheeses except for pH, lactic acid %, the counts of lactococcus, cohesiveness, gumminess, springiness and chewiness. Homogenization process caused an increase in cheese yield by rising the total solids, milk fat and salt contents of the product and a decrease in hardness as determined from scan electron micrographs.