Islahevindeki çocuk ve gençlere verilen resim etkinliklerinin çocuk ve gencin kişisel ve sosyal uyumuna etkileri
- Tez No: 52562
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Islahevindeki Çocuk ve Gençlere Verilen Resim Etkinliklerinin Çocuk ve Gencin Kişisel ve Sosyal Uyumuna Etkileri, deneysel inceleme sonunda bulgulanmıştır. Araştırma verileri, belgesel tarama, gözlem ve test teknikleri ile sağlanmıştır. Giriş bölümünden sonra Eğitim, Sanat Eğitimi, Resim Eğitiminin özellikleri ve gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Kişilik ve Gelişiminin içinde Ergenlik, Gençlik ve Gençlikte karşılaşılan ruhsal sorunlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde çocuğun içinde yaşadığı ve etkilendiği aile, çevre ve okul ortamları incelenmiş olumlu ya da olumsuz yönler tartışılmış, gençlikte karşılaşılan ruhsal hastalıklar, davranış bozuklukları, suç ve suça itilme nedenleri araştırılmış ve ıslahevleri tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde ıslahevinde yapılan resim etkinliklerinin planlanması uygulama ve gözlemler açıklanmıştır. Beşinci bölümde HKE hakkında açıklama yapılmış, çocukların yaş dağılımları ve suçluluk durumları tablolarda gösterilmiştir. Test bulguları sonucu Kişisel ve Sosyal Uyum durumları tablolarda gösterilmiş ve yorum yapılmaya çalışılmıştır. Son bölümde de özet sonuç ve öneriler yer almıştır. Alınan sonuca göre, ıslahevinde verilen Resim Etkinliklerinin suçlu çocukların Kişisel ve Sosyal Uyumlarım olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Suçlu çocukları yeniden kazanma ve toplumsallaştırma eğitimle olanaklıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effects of Drawing Course Events held with Children and Youth in Reformatories, to the personal and social adaptation of the children and youth were the topics that were examined experimentally and the findings are expressed here. The research data has been attained through documentary scanning, observation and by using test techniques. After the indroduction section, the education, art education and the characteristisc of the Drawing Course has been explained along with the need for them. In the section about personality an dgrowth, the mental problems experienced during bachelor hood and youth were studied. In the third section, the famil yin which the child lived and effected by, the environment and the school environment were examined and the positive or negative aspects discussed along with the mental disorders faced during youth, the behavioral disorders, the offense and the reasons for being pushed on to crime which were all looked into while performatories were introduced. In section four, the plaining of Drawing Course events held at reformatories, their application and observations about them are presented. In section five, explanations are given about HKE and the age distribution of the children indicated together with the status of offense in tables. As a result of test findings, the personal and social adaptation status are indicated on tables. Efforts are exerted, to make interpretations about them.In the last section, there is the summary, conclusion and suggestions that are expressed. According to results attained, it has been undestood that the Drawing Course Events held at reformatories effect positively to the personal and social adaptation of the children. Thus, is possible to regain the guality children and make them a part of the communiyt, through education.