Enginarda doku kültürü koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar
Investigations on optimization of in vitro condıitions for artichoke
  1. Tez No: 223027
  2. Yazar: HÜSAMETTİN AYCAN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFTAL DÜZYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada enginar doku kültürü koşullarının iyileştirilmesine yönelik olarak en sık karşılaşılan enfeksiyon ve kararma problemlerinin çözülmesi amaçlanmıştır.Enfeksiyon problemini çözmeye yönelik olarak farklı sterilizant maddeler sterilizasyon işleminin yanı sıra ortama ilave edilerek denenmiş ve en iyi sonucun elde edildiği sterilizantın farklı doz ve uygulama süreleri denenerek sterilizasyon işlemi için en uygun yöntem tespit edilmiştir. Kararma problemine ilişkin olarak da sürgün uçlarının karanlıkta bekletilmesi ve ortama ilave edilen fenol tutucu maddelerin etkinlikleri araştırılmıştır.% 87 sağlıklı gelişen sürgün ucu oranı ile en başarılı sonucu veren sterilizasyon prosedüründe sürgün uçları sırası ile, 3 dakika ultrason işleminin ardından, 20 saniye % 70'lik alkol çözeltisi, 10 dakika % 6 dozda fungusit, 15 dakika % 2,5 ve 3 dakika % 0,5 sodyum hipoklorit çözeltilerinde bekletilmelerinin ardından 500 mg l-1ampiciline içeren suda 3 kez durulanmışlardır. Ardından sürgün uçlarıler 100 mg l-1 gümüş nitrat ilave edilmiş MS ortamında kültüre alınmışlardır. Kararmayı önlemeye dönük olarak karanlıkta kültüre alma işlemi başarılı bulunmuş olup en düşük kararma oranı 4 g l-1 PVP ilave edilen ortamda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to solve the infection and browning problems, which are among the most common problems in in vitro culture of artichoke.To solve the infection problem, various sterilizing agents were used as sterilants and as additive to the culture medium, where sodium hypochlorite was elected as the most promising. Application of sodium hypochlorite was further improved by applying it in different doses and durations. To investigate the problem of browning, plants were kept in the dark and fenolic traps were added to the culture medium.By applying the most successful sterilization procedure 87 % of the explants grew healthy. The steps followed in this procedure were as follows: 3 minutes ultrasound application, 20 second in 70 % alcohol, 10 minutes fungicide (% 6) application, stepwise sterilization in % 2,5 sodium hypochlorite (for 15 minutes) + % 0,5 sodium hypochlorite for 3 minutes, rinsing of the explants in the sterile distilled water for three times contains ampiciline (500 mg l-1). After the sterilization has been done, explants were planted in modified MS medium containing 100 mg l-1 silver nitrate, which was proven to suppress bacterial growth. The least browning ratio was obtained in the medium containing 4 g l-1 PVP. To further hinder browning of the tissues, plantlets were kept in dark conditions for 2 days at the beginning of the culture period.