Yapısal özelliklerin endüstri ürünleri tasarımına etkileri
The effects of the structural characteristics on industrial product design
  1. Tez No: 223163
  2. Yazar: DEMET GÜNAL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde kullanıcılar birbirinden çok farklı endüstriyel ürünlerle kuşatılmışlardır. Bu çalışmada, ürünlerin strüktürel özelliklerinin endüstri ürünleri tasarımına etkileri ile ilgili bir araştırma yürütülmüştür. Endüstri ürünleri tasarımında etkili faktörler olarak strüktür ve malzeme, üretim ve üretimle ilgili diğer faktörlerle ilişkili olarak incelenmiştir. Endüstriyel ürünlerin farklı strüktürel özellikleri ve strüktür tipleri araştırılmıştır.Biçim-malzeme-strüktür ilişkileri çeşitli endüstriyel ürün örnekleri üzerinden gözlenmiş ve analiz edilmiştir. Endüstriyel ürün tasarımında strüktürün etkileri ele alınmıştır.Çalışmanın amacı genel olarak endüstriyel ürünlerin tasarımının iyileştirilmesi ve de daha ağırlıklı olarak bu ürünlerin strüktürel özelliklerinin geliştirilmesidir. Bu çalışmalar ürün tasarımının sadece biçimsel olarak değil, strüktür ve malzeme konularını da içerecek şekilde geliştirilmesinin önemine işaret etmektedir.Malzeme ve enerji kullanımı her alanda önemli konulardır. Benzer şekilde endüstri ürünleri tasarımında da malzeme kullanımı ve miktarı, tasarımı oluşturan parça sayısı gibi faktörler büyük önem taşımaktadır. Tasarımcılar ve mühendisler ürün strüktürü konusunda optimum çözümü geliştirmeye çalışmalıdırlar.Bu çalışmada gerinim ölçer teknolojisi ve gerilme analizi yöntemleri ürün strüktürünü araştırılmasında kullanılmış ve bu tekniklerin endüstri ürünleri tasarımında nasıl kullanılabilecekleri konusu irdelenmiştir. Bu yöntemler strüktürel özelliklerinin ve davranışlarının ortaya konabilmesi için endüstriyel tasarımlar arasından seçilen bir oturma elemanı üzerinde uygulanmıştır. Daha sonra ele alınan oturma elemanı yapılan ölçüm ve analiz sonuçlarına göre yeniden tasarlanmıştır. Yeniden tasarlanan oturma birimi üzerinde aynı yöntemlerle çalışma yapılmıştır.Özet olarak, bahsi geçen yöntemlerin endüstri ürünleri tasarımında güçlü olmayan veya sorunlu bölgelerin tespitinde ve geliştirilmesinde yararlı olabileceği gözlenmiştir. Tasarımın, ürünün mukavemeti, malzeme seçimi ve dengesi göz önünde bulundurularak yapılmasının önemi ortaya konulmuştur. Mühendislik alanında geniş bir kullanım alanı olan bu ölçüm ve analiz yöntemlerinin endüstri ürünleri tasarımında farklı biçimlerin, malzemelerin avantajlarının anlaşılması ve özellikle de strüktürlerin geliştirilmesi konularında yararlı olabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
At present we have a wide variety of industrial products. In this study we will research about the affects of the structural characteristics of industrial products on design. The two structural characteristics, structure and material, will be examined for their relationship with some other factors in production, which are effective factors in product design. The different structural characteristics of the industrial products and types of their structures will be investigated. The relationship of shape-material-structure will be observed and analyzed on different samples of industrial products. The affects and function of structure in designing specific industrial products will be examined. New materials and methods, new structures obtained using new techniques, will be observed for their effect on some industrial products.One of the objectives of this study is to improve the design of industrial products does not include only shape design, but includes the design of technical elements which are integrated with the material characteristics, thus proving the possibility of creating more functional and specific products.The usage of the material and energy used in any area are important for the people observe many different directions. So the usage and quantity of the material and the number of the parts used in the industrial products are very important. Those should have enough quantity to be used but not more than required. The designers and engineers should improve the optimum solution for the product structure. Creating good solutions will be possible due to using different technics in product design and production process.In this study, we will investigate the usage of different methods in designing the product structure. How the measurement technic strain gauge, can be utilized in designing, will be studied. We will define how we can utilize this technic within the product design process. As a method strain measurements and stress analysis can be use for some decisions about design and product. We can see something on product due to these measurements, their results and analysis. For example,we can see some regions which are not strong enough; we can see some dimensions which are biger than enough. We can see some points and areas which can create problem. It can be seen some qualities of form and designthat are wrong inspect of strenght. It can be seen some parts which are unnecessary for stability of product. We can see some wrongs about material selection. So that we can suggest appropriate material for product. This measurements method may be useful for to recognize advantages of some shapes and materials for products.