Koagulaz negatif stafilokoklarda slaym faktörün çeşitli yöntemlerle gösterilmesi
- Tez No: 22344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
33 ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuarında, çeşitli klinik örneklerden izole edilen 100 koagulaz negatif stafilokok (KNS) ve 50 koagulaz pozitif stafilokok (KPS) susunda Mikro- dilusyon Pleyt, Standart Tüp, Christensen ve Kongo Kırmızılı Agar yöntemleriyle slime factor (slaym faktör) bulunuş sıklığı incelendi. 4 yöntemle KPS suşlarından hiçbirinde slaym faktör sap tanamadı. 100 KNS susunda Mikrodilusyon yöntemiyle % 49 ve Kongo Kırmızılı Agar Yöntemiyle % 50 oranlarında slaym faktör yapımı belirlendi. Christensen ve Standart Tüp Yöntemlerinde % 53 oranın da slaym faktör üretimi saptandı. Değişik yöntemlerle saptanan slaym pozitiflik oranlan arasında Khi kare testiyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Standart Tüp ve Christensen yöntemleri tam bir korelasyon gösterdi. Buna karşılık Kongo Kırmızılı Agar testi kolay uygulanan, çabuk sonuç veren ve kolay değerlendirilen bir test olarak, rutin laboratuarlarda bu özelliğin araştırılmasında tercih edilmesi gereken bir test olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
34- SUMMARY The existance rate of slime factor in different kind of clinic samples of 100 isolated coagulase negative staphylococci (CNS) and 50 coagulase positive staphylococci (CPS) isolates was investigated by using Microtitre Plate, Standard Tube, Christensen and Congo Red Agar Methods in Microbiology Laboratory of Medical Faculty of Gazi University. In our study no slime factor was observed in CPS isolates by either four methods. We determined the slime factor production ratios in 100 CNS as fallows : 49 % by Microtitre Method, 53 % by Standard Tube Method, 53 % by Christensen Method, and 50 % Cango Red Agar Method. Statistically, the slime factor production ratios differences determined by four different methods weren't found to be significant by the X2 test. The Standard Tube and the Christensen Methods showed a perfect correlation. In contrast, because the Congo Red Agar Method has the advantages of the ease of performing, rapid respondings and the ease of the evaluation, it is the most preferable one in routine laboratories for investigating such characteristic.