İlkokul çağında çocuğu olan annelerin beslenme bilgi düzeylerinin saptanması
The Determination of elementary students mothers information level about feeding
- Tez No: 22346
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİĞDEM BUMİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma Ankara Gölbaşı Eğitim-Araştırın a Sağlık Grup başkanlığı1 na bağlı Merkez ve Gökçehöyük Sağlık Ocakla¬ rı bölgelerinde ve 100. Yıl Sağlık Ocağı1 na bağlı gecekondu bölgesinde oturan, ilkokul çağında çocuğu olan toplam 150 anne Üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı bu bölgelerde oturan annelerin ilkokul çocuğu beslenmesi hakkındaki bilgile¬ rinin saptanmasından oluşmuştur. Annelere; aile yapıları ve ilkokul çocuğu beslenmesi ile ilgili soruları içeren anket uygulanmıştır, özellikle bes¬ lenme kısmında sorulan sorulara verilen cevapların doğruluk oranı çok yüksek değildir. Örneğin sabah kahvaltısında özel¬ likle bu dönem çocuklarında önemli bir besin kaynağı olan süt annelerin aklına gelen ilk üç besin arasında yer almamış¬ tır. Beslenme ile ilgili verilen diğer yanıtlar doğru olsa bile annelerin bunu davranış biçimine getirip getirmediği bilinmedi¬ ğinden dolayı yorum yapılamamaktadır. Beslenme yetersizliğine bağlı meydana gelebilecek so¬ runlar her zaman ekonomik yetersizliğin bir sonucu değildir. Ekonomik yetersizlik kadar bilgi ve uygulama eksikliği de beslenme yetersizliklerine neden olabilmektedir. Annelerin Eği¬ timine özellikle kitle iletişim araçları ve ilk basamak sağlık hizmetleri içinde yer alan beslenme eğitim programı ile daha-89- çok önem verilmeli ve zaman geçirilmeden konu üe ilgili daha yaygxn eğitim çalışmaları yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY The Determination of Elementary Students' Mothers' Information Level About Feeding The research has been done on 150 mothers of children which are only at the stage of elementary of their lives. This research takes place at the Ministry of Study-Research Health Group of Ankara Gölbaşı, Center and Gökçehöyük Health Towns, 100. Yıl Health Towns and Slums. The point of this research is to find out how much information these mothers have got about the. proper feeding system of feeding these children. The inquiry was set up for these mothers and questions were like, how their family background was and how a elementary school kid is supposed to be fed. It is very unfortunate that the trueness of the anwers that were received about the proper feeding system of these kids was not high enough at all. For instance, milk which is supposed to be one of the first three important items out of the breakfast, for these mothers it was not such an important factor. We really can not make any comments about the subject, because we are not really sure about the other positive anwers that we receive from these mothers. We get positive answers from these people-?1- but who knows if they really follow these rules. The anwers could be made beleive or not but nobody knows. It is not always because of not having enough money that people do not get proper or enough food. It also happens because of not having necessary information about the proper feeding system. These mothers were never tought of the proper feeding system and it would be better of for every body if there were some sort of courses which they teach of the system.