Tedavi görmemiş akut lenfoblastik lösemili hastalarda lenfosit tiplendirilmesi
- Tez No: 22345
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
-25- OZET Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) tanısı konmuş ve tedavi gör memiş 30 olguda immünolojik tam yöntemleri kullanılarak lösemi tiplendirmesi yapıldı. Bu amaçla hastalardan alınan periferik kan dan lenfositler izole edildi. Elde edilen bu blastik hücrelere, CD2, CD3, CD4, CD7, CD8, CD10, CD15, CD16, CD19, CD20 monoklo- nal antikorları ile immunfloresan yöntemi kullanıldı ve kontrol gru bu sonuçlan ile beraber değerlendirilerek immünolojik tanı konul du. Fenotip görünümüne göre hastalık 5'e bölündü; Pre-B-ALL, B- ALL, T-ALL, Mo,ALL ve U-ALL (Undifferentiated-ALL). 30 olgudan 8'ine Pre-B-ALL, 4'üne B-ALL, 14'üne T-ALL, 2'sine Mo-ALL, l'ine U-ALL ve l'sine de Mixt Lösemi tanısı konul du. ALL nin sınıflandırılmasında morfolojik tanının yeterli olmadı ğı, immünolojik tanı ile yanılgı payının ortadan kaldırıldığı gözlen di.
Özet (Çeviri)
-26- SUMMARY In 30 cases which were diagnosed as ALL and weren't cured, leukemia typing were performed by using immunologic methods. For this reason lymphocytes were isolated from peripheral blood which were obtained from the patients. Immunoflourescense method was applied by using monoclo nal antibodies to CD2, CD3, CD4, CD7, CD8, CD10, CD15, CD16, CD 19, CD20 antigens to blastic cells. Immunologic diagnosis were evaluated by using control group results. According to their lym phocyte phenotypic appearance, leukemic patients were groupped in 5 different catagories. Which they were : Pre-B-ALL, B-ALL, T-ALL, MO-ALL, U-ALL (Undifferentiated-ALL). Out of 30 cases, 8 of them were classified as Pre-B-ALL, 4 B- ALL, 14 T-ALL, 2 MO-ALL, one U-ALL and one mixt leukemia.lt was observed that the morphologic diagnosis were not sufficient enough for the classification of ALL and it was also seen that the possible diagnosis error was about omitted by using immunologic diagnostical methods.