Lam iyonomer simanların biyolojik uyumunun iki hücre kültürü test yöntemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 22347
  2. Yazar: FÜSUN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN AKÇABOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
-G3- ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde kullanıma sunulan beş farklı cam iyonomer yapıştırma siınanının in vitro loksisitesi. Agar Overlay ve Cromium Release hücre kültürü test yöntemleri ile araştırıldı. Primer fare Hbroblastik hücre kültürleri hazırlanarak, Agar Overlay testinde kullanılmak üzere 10 adet pelri kutusu içinde hücreler, 37°C'de 48 saat inkübe edilerek tek tabaka hücre kültürleri elde edildi. ISO Technical Report No:7405 'e uygun olarak hazırlanan test örnekleri, aynı raporda öngörülen şekilde monolayer hücre tabakası üzerine eklenen agar vasatı üzerine, her pelri kutusuna 2'şer adet olmak üzere yerleştirildi Her pelri kutusuna, pozitif ve negatif kontrol örnekleri yerleştirildi. Petri kutuları, 37* C'de 24 saat inkübe edildi. Bu süre sonunda oluşan loksik etkiler, zon ve hücre erime indekslerine göre değerlendirildi. Test örneklerinin vizüel ve mikroskobik değerlendirilmesi sonucunda Aquameron ve Ccramcheın örneklerinde loksisile saptanmamıştır. Logocem ı WM ve Logocem örneklerinde jhafif loksisite belirlenmiştir. En yüksek loksik etkiyi Medicem örnekler* göstermiştir. Cromium Release lesli için primer fare fibroblastik hücre kültürleri deney vasatı içine alındı; izotonik sodyumkromal solüsyonu ile 106 hücrede 1,5-2 pC olacak şekilde 24 saat süreyle radyoaktif olarak6U- işarcllendi. özel olarak hazırlanan canı tesl tüpleri. İçinde lesl materyalleri ISO Technical Report No:7405 'e uygun olarak hazırlandı. Her deney tüpüne 2 nil. hücre süspansiyonu eklenerek, test tüpleri 4 ve 24 saat süreyle 37°C'de inkübe edildi. Du süre sonunda, tüpler içindeki vasatlar, 10 dakika süreyle 1500 devirde santrifüje edildi. Üst sıvının 0.5 mi. si yeni tüplere alınarak, gamma parlikül sayıcısında 10 dakika süreyle sayıldı. Materyallerin oluşturduğu toksik etki. salınım yüzdeleri ortalamaları yolu ile değerlendirildi. 4 saatlik test örnekleri, 4 saatlik negatif kontrol örneklerinden % l'den çok farklılık göstermiştir. 24 saatlik test örneklerinin değerleri, 24 saatlik negatif kontrol örneklerinin değerlerinin iki kalından fazla değildir ve negatif kontrol örneklerinin değerlerine yakındır. Aquameron ve Ceraınchem örneklerinin değerleri, negatif kontrol örnekleri değerlerinden % l'den fazla farklılık göstermemiştir ve toksik etki yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY In llıis study in vitro toxicity of five commercially available glass-kmomer luting cement were studied by means of Agar Overlay and Cromium Release tissue culture test systems. Primary mouse fibroblastic tissue cultures were prepared and incubated for 48 hours at 37° C in ten pelri dishes in order to establish monolayer cell cultures. Test specimens were prepared in accordance with ISO Technical Report, No:7405 and were placed on the agar layer-two specimens for each pelri dish-which were prepared in accordance with the same report. Positive and negative control specimens were placed to every petri dish either. Pelri dishes were incubated at 37° C for 24 hours. Visiuel and microscopic evaluation of the test dishes showed that Aquameron and Ceramchem specimens are non-toxic, Logocem and Logocern WM lest specimens showed slight toxicity. Medicem specimens were the most toxic materials evaluated this study. For Cromium Release lest; primary mouse fibroblastic tissue cultures were prepared in test medium and labelled radioactivetely with isotonic sodium eliminate (51Cr) with approximately 1,5- 2 pç per 106 cells-71 for 24 hours. Test specimens were prepared In accordance with ISO Technical Report, No:7405 in special glass test lubes. 2ml. cell si'ispansion were added to each test tube and lest lubes were Incubated for 4 and 24 hours. At the end of lest periods, 1 ml. of the fluid in the lest lubes were cenlrifuged for 10 minutes. 0,5 ml. of the supernatant fluid were transferred to new test tubes and counted in Garnma-parlicle counter for 10 minutes. Toxicity of the materials vere evaluated by means of 51Cr released from the cells calculated as a percentage. The release calculated as a percentage for all lest specimens differed significantly al (he % 1 level from the negative controls in 4 hour tests. Release calculated as a percentage in 24 hour tests did not exceed the double mean value for the negative control. Aquameron and Ceramchem test specimens did not differ al the % 1 level from the negative controls in 24 hour tests and showed no toxicity.