Kemik içi defektlere uygulanan rezorbe olabilen bir greft materyalinin iyileşmeye etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 22350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
-69- ÖZET Periodontal kemik içi def ekti erinin tedavisinde rejenerasyonun sağlanması amacı ile günümüze kadar kullanılan çeşitli greft materyalleri değişen oranlarda başarılı sonuçlar vermiştir. Doğal deniz mercanından elde edilen, kalsiyum-karbonat yapısındaki Biocoralin insan periodontal kemik içi defektlerine altıncı aydaki etkisini; klinik, radyolojik ve reentry esnasında değerlendirmeyi, konvansiyonel tedavi yöntemlerinden flep operasyonu ile karşılaştırarak sonuçlarını gözden geçirmeyi amaçladığımız çalışmamızda, 14 bireye ait 46 kemik içi defektinde yukarıda bahsedilen tedavi yöntemleri uygulanmıştır. 23' ü deney grubu ve 23 'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 46 kemik içi defektinde, cerrahi öncesinde ve cerrahi sonrası altıncı ayda ataşman kazancı, cep derinliği ve dişeti çekilme miktarı ölçümleri yapılmıştır. Biocoralin kemik içi def ekti ne etkisini daha net bir şekilde değerlendirebilmek amacı ile yine altıncı ayda uygulanan reentry girişimi ise, 16 deney ve 16 kontrol grubu olmak üzere toplam 32 kemik içi defektinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre; altıncı ayda deney' grubunda kontrole oranla cep derinliğinde daha fazla düşüş, daha fazla ataşman kazancı ve daha az dişeti çekilmesi gözlenmiştir. Altıncı aydaki reentryde ise, Biocoral uygulanan grupta daha fazla dolum gözlenmiş ve def ekti erin sert, stabil ve sondla penetrasyona dirençli bir doku ile dolduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-70- SUMMARY Various types of graft materials have been used with varying degrees of success in the regeneration of periodontal.intraosseous defects. In this study, the influence of Biocoral in the form of calcium-carbonate obtained from natural coral was compared with the conventional flap operation technique and assessed clinically, radio! ogically and in the reentry operation carried out six months after the regenerative surgery. Among the 46 intraosseous defects in 14 patients, 23 lesion sites were randomly assigned as experimental while 23 were selected as control. Attachment gain, probing depth and gingival recession measurements were made preoperative^ and six month postoperatively. To evaluate Biocoral's effect on the intraosseous defects, reentry operation was performed in 16 experimental and 16 control defects with the consent of the patients. Our results have shown that, there was a decrease in the probing depth and increase in the attachment gain and minimal gingival recession in the group treated with Biocoral compared to the controls. The reentry operation carried out at the postoperative six month has shown that there is dramatic.bone fill in defects treated with Biocoral showing hard, stable consistency and resistance to probe penetration.