Noktadan noktaya protokol
Point to point protocol
  1. Tez No: 223581
  2. Yazar: ERKUT İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bilgisayarlar arası haberleşmede yaygın olarak kullanılan veri bağlantıkatmanı protokolü olan Noktadan Noktaya Protokol (PPP), noktadan noktayabağlantılarda kullanılan esnek ve gelişmeye açık bir iletişim protokolüdür.İnternet kullanımının artması ve yeni ağ katman protokollerinin ortaya çıkmasıile noktadan noktaya veri bağlantı protokollerinde çoklu ağ katmanprotokollerinin desteklenmesi, bağlantılardaki hataların belirlemesi ve güvenlikile ilgili sınırlamalar ortaya çıkmış ve bu sınırlamaların giderilmesi amacıylaInternet Engineering Task Force (IETF) tarafından yeni protokol çalışmalarıbaşlatılmıştır. PPP oluşturulurken, mevcut sınırlamaları gidermenin yanında,gelecekte oluşabilecek gereksinimleri ve yeni ağ katman protokollerinidestekleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu çalışmada, noktadan noktayabağlantılar üzerinde çoklu protokol datagramlarının taşınması içinstandart bir metod sağlayan PPP'nin kapsülleme, bağlantı işlemi, bağlantıaşamaları, durum geçiş tablosu , durum, olay ve işlemleri incelenmiştir. PPPBağlantı Kontrol Protokolü (LCP) ve PPP bağlantı üzerinden Ağ KatmanProtokol (NLP) paketlerinin iletilmesini sağlayan Ağ Kontrol Protokolleri(NCPs) detaylı olarak incelenmiştir. PPP bağlantısı üzerinden ağ katmanprotokollerinin iletimine izin verilmeden önce yapılan kimlik doğrulamaişlemlerinden sonra bağlantıda kullanılan sıkıştırma ve şifreleme kontrolprotokolleri üzerinde durulmuştur. PPP, veri katmanı protokol gereksinimlerikarşılaması yönünden incelenmiş ve iki uç birim arasında seri veri iletimisağlamak için kullanılan PPP ve SLIP protokollerinin birbirine göre farklıyönleri karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : PPP, LCP, NCP
Özet (Çeviri)
Point to point protocol (PPP), the most widespread used data link layer protocolfor intercomputer communication, is a flexible and extensible communicationprotocol for use with many types of point to point connections. The exponentialgrowth of Internet and advent of new network layer protocols have brought thelimitations of point to point protocol such as supporting multiple network layerprotocols, error detection and security in connection to light and IETF hasstarted the development of a new protocol to overcome these limitations. Duringthe development of PPP to overcome these limitations, PPP has been designed tosupport the features and new network layer protocols in the future. In thisstudy, encapsulation, link operation, link phase, state transition table, states,events and actions of PPP that provides a standart method for transportingmulti-protocol datagrams over point to point links are examined. PPP LinkControl Protocol (LCP) and Network Control Protocols (NCPs) that provide thetransmission of network layer protocols were examined. AuthenticationProtocols for authenticating before allowing network layer protocols and PPPcompression and encryption protocols that were used to configure the link isexamined. The requirements for an internet standard point to point protocoland features that PPP provides are discussed. Then PPP and SLIP that wereused to provide transporting datagrams between point to point links isdiscussed.Keywords : PPP, LCP, NCP