İki nokta arasında internet protokolü üzerinden sesli iletişim
Peer to peer voip communication
- Tez No: 355559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Telekomünikasyon dünyasında en çok tercih edilen iletişim araçlarından birisi de telefondur. Telefon yardımıyla ses, kamusal devre anahtarlı ağlar (Public Switched Telephone Network - PSTN) kullanılarak bir noktadan diğer bir noktaya iletilir. İnternet Protokolü (IP) teknolojisinin hızlı ilerleyişi ve gelişimiyle birlikte yaygın kullanımı ses iletiminin paket anahtarlamalı ağlar (Packet-switched network) üzerinden yapılması fikrini ortaya çıkarmıştır. IP Telefonu (voice over internet protocol-voip), günümüz devre-anahtarlamalı haberleşme hizmetlerinin paket-anahtarlamalı veri şebekeleri üzerinde çalışmasını sağlayan ve IP protokolüne (Internet Protocol) dayanan teknolojilerin bir bütünüdür. Bireysel ve kurumsal kullanıcıların maliyet tasarrufu beklentileri, paket anahtarlamalı ağlar üzerinden ses iletiminin popülaritesini artırmış ve hızlı büyüyen bir sektör olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, internet üzerinden ses iletimi (Voice over IP - VoIP) incelenerek bu konuyla ilgili kavramlar, ilkeler ortaya konmuş ve işlenmiştir. Bununla beraber, soket programlama ve directx teknolojisi kullanılarak mikrofondan alınan sesi bir noktadan karşıdaki diğer bir noktaya internet üzerinden iletimini gerçekleştiren bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most preferred means of communication in the world of telecommunications is the phone. Utilizing the phone, sound is transmitted from one point to another using Public Switched Telephone Network (PSTN). Along with its rapid development and progress, the widespread usage of the Internet Protocol (IP) technology made the idea of transmitting voice over the packet-switched networks emerged. IP Telephony (Voice Over Internet Protocol-VoIP) is a set of technologies based on IP protocol that provides today's circuit-switched communication services that run on a packet-switched data networks. Cost saving expectations of individual and institutional users, have increased the popularity of voice transmission over packet-switched networks and made it a fast-growing sector. In this study, examining the voice transmission over the Internet (Voice over IP - VoIP), the concepts and principles of the subject are laid down and processed. Meanwhile, using the DirectX technology, an application for performing a voice transmission over the Internet has been developed, in which the voice is obtained from a microphone.