Hazır giyim ürünlerinde Türk ve İtalyan tüketicilerin satın alma yaklaşımları açısından sınıflandırılması ve karşılaştırılması
Comparison and classification of Turkish and Italian consumers regarding their shopping orientations of apparel products
  1. Tez No: 223928
  2. Yazar: ÇAĞLA BURÇİN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET URAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, tüketicilerin hazır giyim alışverişlerinde farklı satın alma yaklaşımlarının belirlenmesi ve bu yönde tüketicilerin sınıflandırılması konu alınmıştır. Kültürler arası bir çalışma olma özelliği taşıyan bu çalışmada, örneklem olarak Türk ve İtalyan öğrencileri alınmıştır. İlk aşamada, Sproles ve Kendall (1986) tarafından yapılmış olan çalışma sonunda elde edilmiş olan 8 gruplu satın alma yaklaşımlarının geçerliliği sorgulanarak, bu sınıflandırmanın her iki kültür açısından geçerli ve güvenilir olup olmadığı belirlenmiştir. İkinci adımda, karar verme biçimlerine dayalı sınıflandırma temelinde Türk ve İtalyan tüketicilerin ne tür satın alma eğilimlerine sahip olduğunu saptanmış ve ortaya çıkan farklı satın alma gruplarına göre her iki ülke tüketicisine ilişkin oluşan farklı satın alma yaklaşımlarının benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir. Bunlara ek olarak, her iki ülke tüketicisinin satın alma yaklaşımlarına göre demografik ve sosyoekonomik kriterler açısından profilleri belirlenmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek kültürel farklılıkların gerek satın alma yaklaşımlarında gerekse bu yaklaşımlarla ilgili tanımlayıcı faktörlerle ilişkisinde etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the determination of consumer shopping orientations and the classification of consumers regarding their shopping orientations for apparel products are made. Turkish and Italian students are selected as sample groups in this cross-cultural study. At the first step, the validity and reliability of 8 group shopping orientation classification of Sproles and Kendall (1986) is analyzed for Italian and Turkish sample groups. At the second step, Turkish and Italian shopping orientations based on decision making styles are determined and compared regarding their difference and likeness. In addition, the demographic and socioeconomic profiles of consumers for both sample groups are determined based on their shopping orientations. The cultural differences are analyzed according to their effects on the factors determining consumer shopping orientations and on the consumer shopping orientation itself.