Türk ve yabancı orijinli hazır giyim ürünlerine yönelik karşılaştırmalı bir imaj çalışması
A comporative image study on Turkish and foreign origin ready-wear products
- Tez No: 89278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ VARİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çağdaş pazarlama anlayışı çerçevesinde“müşteri mutluluğu”,“müşteri odaklı olmak”sık duyulan kavramlar olmuştur. Çağdaş pazarlamada temel hareket noktasını tüketici oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası pazarlamada, üreticiler artan rekabet koşullarında, ürünlerini rakipleri karşısında tercih edilebilir konuma getirebilmek için tüketiciyi tanımak, tutum ve davranışlarını anlamak durumundadır. Tüketicinin daha iyi tanınması, ürünlere gösterdikleri tutum ve davranışların araştırılması sonucunda uygun pazarlama stratejileri geliştiren işletmeler daha başarılı olacaklardır. Bu çalışmada, hazır giyim sektöründe, Alman, Amerikan, İngiliz, İtalyan, Fransız ve Türk orijinli ürünlerin, tüketiciler ve hazır giyim sektöründeki perakendeciler üzerinde oluşturdukları imaj profilinin çıkarılması amaçlanmıştır. Tüketiciler ve perakendecilerin tutum ve algılamaları ülke orijinine göre belirlenmeye çalışılmıştır. Çıkarılan profillere bakıldığında, karşılaştırılan tüm ülke ürünleri, tüketiciler ve perakendeciler tarafından pahalı ve kaliteli olarak algılanmıştır. Perakendeciler geleceğe yönelik olarak, ürün dizilerine yabancı orijinli mal ilave etmek istemektedirler. Özellikle, Fransız malı ürünlerin Türk pazarında şansı vardır. Araştırmada adı geçen ülke ürünlerine karşı olumsuz bir imaj olmadığı için, özellikle İtalya, Fransa, Amerika, İngiltere ülke orijinini vurgulamalıdır. Olumsuz değerlendirmeler almış olan Alman ürünleri ise, Türk pazarına ülke orijinini vurgulamadan girmeyi tercih etmelidir. İmaj izleme ve yönetim sistemiyle elde edecekleri bilgiler firmalara hedef pazarları ile ilgili önemli veriler sağlayacaktır. Ülke orijini etkisi, Türkiye'de çok az çalışılmış bir konudur. Araştırmacıların bu konuya yoğunlaşması ile elde edecekleri bilgiler, firmalara pazarlama stratejilerini belirlemede yardımcı olacaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, imaj kavramı ve literatürde yer alan ülke orijini ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, tüketicilerin ve perakendecilerin ülkelere yönelik algı ve tutumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of contemporary marketing understanding, concepts of“customer satisfaction”and“being focused on customers”have been heard very often. Consumers form the basic standing point in modern marketing. Under increasing competitive conditions producers have to know consumers well and understand their attitudes and behaviors in order to make their products preferable to their competitors in national and international marketing. Companies which develop correct marketing strategies as a result of better understanding of the consumers and research of their attitude and behaviors to goods will be more successful. In this study we've aimed to get the image profile formed on consumers and retailers in ready-wear sector on German, American, English, Italian, French and Turkish origin goods. Attitudes and perceptions of consumers' and retailers' have been tried to determine according to the country origins. When the obtained profiles are checked it's been observed that all the country- products compared, have been perceived as quality and expensive by the consumers and retailers. Retailers anticipate to add products of foreign origin to their line of goods in the future. Particularly,“Made in France”products have a considerable chance in Turkish Market. Since there was no negative image towards the products of those countries in question, Italy, France, USA and England must emphasize particularly country of origin. German products which received negative evaluations, must prefer entering into Turkish market without mentioning country of origin The information that they will obtain through the system of image tracking and management will provide firms with important data about their target markets. The country of origin effect is a subject less studied in Turkey. The information to be obtained from the surveys of researchers on this subject will be very helpful to the companies in determining their target markets. This study consists of two parts; in the first part, studies on image concept and country of origin effect in literature have been taken place, in the second part, perceptions and attitudes towards countries of consumers and retailers have been studied.